21. mai 2017

Suupisteraamat. Raamatutäis ideid, kuidas katta suupistelauda. Lisaks raamatuloos

Suupisted on üks mõnus toiduliik ja olen juba aastaid olnud suupistete usku. Nii mõnus on miniatuurvormi loogikat kasutades lauda katta ja uusi kooslusi leiutada ning avastada. Kui külalised saabuvad, on suupistelaud justkui jääsulataja ning enne, kui põhjalikumalt laua äärde istutakse, saab püstijalu ja ühes käes tervitusjoogi klaasi hoides, vahepeal ka midagi põske pista. Suupisted on saanud seetõttu minu jaoks külaliste vastuvõtu või ka oma pere ringis tähistamise puhul asendamatuteks koostisosadeks.

Laud, mis peaks kõikidele külalistele ütlema "Tere tulemast"
Eelnevalt kirjapandu taustal ei ole ehk üllatav, et minu kokaraamatute loetellu on lisandunud ka suupistetele keskendunud raamat, millel nimeks, üllatus-üllatus, "Suupisted" 😉
Kirjastuses Varrak ilmunud ja maikuiseks Suure Eesti Raamatuklubi klubiraamatuks saanud raamat suupistetest on läbilõige erinevatest lihtsatest ja veidi keerulisematest, külmadest ja soojadest, soolastest ja magusatest suupistetest.See pilt on soojade suupistete peatükist. Krõbe halloumi juust murakamoosiga, soojad oliivid mandlitega ja vürtsikad kikerherned
Raamat on jaotatud eraldi seitsmeks peatükiks:

Üks-kaks-kolm
Siia rubriiki on koondatud sellised suupisted, mida on hea teha just siis, kui töölt kojujõudmise ja külaliste saabumise vahele jääb ärevaks tegevalt väike ajavahemik.

Kui on veidi rohkem aega
Vahel on aega ja tahtmist suupistete kallal rohkem nokitseda. Nii muutub
toiduvalmistamise omamoodi naudinguks mida kroonib hiljem külaliste kiitus.

Dip-dip-dip
Dippimine on üks mõnus tegevus. Laota vaagnale esmalt valik dipikastmeid ja sinna juurde valik kraami, mida kastme sisse pista. Nii leiab igaüks endale kõige sobivama koosluse.

Soojad suupisted
Veidi toitvamad soojad suupisted on kui pearoa asendus, mida saab lihtsalt ühe liigutusega suhu pista ja mis ei nõua eraldi taldrikut, mille pealt neid süüa.

Eestlaste oma asi
On pidusid ja pühasid, kus kilu ja kama peavad laual olema aukohal. Siin on mõned ideed, mida sobib pakkuda neil puhkudel, kus Eesti asi on ajamisel.

Krõbesai ja lõputult palju võimalusi
Krõbedaks röstitud õhukesele saiale annab sättida loetamatul hulgal maitsvaid lisandeid. Innustust olen siin saanud eelkõige Itaaliast.

Midagi magusat
Kohvi kõrvaseks saab valmistada mitmeid mõnusaid magusaid suupisteid, mis aitavad elegantselt suupistelauale punkti panna.


Dipikastmete peatükis leiab nii taimseid kui ka lihasemaid dipikastmeid. Kõik sellised, et oleks lihtne ja kiire valmistada

Itaaliast inspireeritud krõbesaiale sätitud suupistest, tuntud ja teatud kui bruschettad ja crostinid. Samuti lihtne valmistada ja lugematul hulgal erinevaid võimalusi. 

Ma ise loodan, et igaüks, kellele meeldib külalisi võõrustada või lihtsalt armastab suupiste vormi viidud toitu, leiab siit endale mõned uued lemmikud. Reeglina ei nõua need retseptid väga vilunud kätt või kogenud kokka, vaid pigem pealehakkamist ja protsessi nautimist. Seega on see mõeldud neile, kes oma tavapärastest suupistete ideedest veidi väsinud on ja vaheldust soovivad kui ka neile, kes enda jaoks alles suupistete maailma avastamas on

Üks suupiste, mille puhul toimib kõige paremini lihtsuse võlu ja parimad koostisosad. Valmistamine on siis juba lapsemäng

Üks kelmikas suupiste täiskasvanutele  ehk siis kirsstomati Bloody Mary
Dipikastmetele üles ehitud suupistelaud annab võimaluse dipid näiteks eelmisel õhtul valmis teha ja siis külaliste saabudes lauale tõsta. Või siis ka näiteks töö juures dipikastmete abil värvikirev pidulaud katta

Ei puudu ka eestlaste igiomased ja armsaks saanud täidetud munad ja kiluleivad

Taaskord üks suupiste, mille valmistamine on sümpaatselt lihtne ja mis maitseb samas tõeliselt hõrgult. Toorjuustukreemiga täidetud kurgiribad, krooniks sätitud aga lõhemari
Raamatut tehes on mõeldud ka lihasõpradele ja meie üheks ajatuks lemmikuks saanud piprahärg sai raamatusse talletatud

Ajatu klassik suupistevormis
Loomulikult ei ole suupistete puhul vaja loobuda magusast kohvikõrvasest. Siin pildil toorjuustukoogid soolakaramelli kattega. 
Koolilõpetamiste aeg on kohe ukse ees ja suupistete teema jällegi paljudes kodudes päevakorral. Loodan väga, et mõned maitsvad ja mõnusad suupisted on võimalik ka selle värske raamatu abil leida. Selle raamatu tegemise ajal avastasin (ja mõned ka taasavastasin) mitmed maitsvad kooslused, mida olen nüüd juba korduvalt oma kodus külalisi oodates lauale sättinud. Kui sama avastamisrõõmu suudan pakkuda ka raamatu lugejatele, siis on minu missioon õnnestunud.
Hea uudis on see, et ka blogilugejatel on võimalik osaleda kolme raamatu loosimises. Selleks ei ole vaja teha muud, kui siia kommentaaridesse kirja panna oma lemmikud suupisted. Väga põnev oleks teada saada, kuidas ja millega keegi oma suupistelauda katab. Täpselt nädala pärast ehk 28.mail hõikan siinsamas blogis välja need nimed, kes on Suupistete raamatu õnnelikud uued omanikud ja postitan raamatud ka teele uute omanike suunas.

29 kommentaari:

Maarja-Liis ütles ...

Tavaliselt kui külalised tulevad ei ole väga pööranud suupistetele rõhku, vaid pigem keskendun toitvamale poolele, kuid kui olen teinud, siis klassikat. Täidetud munad, singirullid, dipijuurviljad, suupäraseks lõigatud puuviljad. Olen ka teinud lehttaignal pirni-sinihallitusjuustu ampse ja tatrajahust soolaseid küpsiseid. Tore oleks raamatust saada uusi põnevaid ideid suupistete valmistamiseks.

Jaanika ütles ...

Ilmselgelt kuluks mulle selline raamat ära, sest minu tavapärased suupisted on näiteks köögiviljad dipikastmega :D Raamatust leiaksin kindlasti palju põnevamaid suupisteid, mida oma külalistele pakkuda!

LIINA ütles ...

Oii ma olen seda raamatu-uudist oodanud sellest ajast peale kui blogis mainisid, et selline põnev asi välja tulemas on!

Mulle suupisted meeldivad. Tavaliselt pakun külalistele juurviljavalikut dipiga, hallitusvorsti, erinevaid juustusid, väikseid röstsaiu lõhega, singirulle, pisikesi marineeritud kurke ja näiteks rukkikrõpse erinevate täidistega.

Kiku ütles ...

Armastan erinevaid suupisteid! Eriti meeldib, kui saab proovida uusi ja põnevaid retsepte - on endal ja külalistelgi põnevam. Üldjuhul pakun alati külalistele enne pearooga ka mitmeid suupisteid. Nendeks on enamasti olnud: juustu ja vorsti/singi vaagen, lavašširullid lõhe, tuunikala või singi täidisega, dipitamiseks koorekastmes, hummuses või guacamoles juurviljad, näkileivad, maisikrõpsud, läätsekrõpsud, soolaoad, täidetud munad, singirullid, lavaššikrõpsud kapparitega, ahjus tehtud maisikrõpsud singi, maisi ja juustuga, täidetud rukkikrõpsud (seenesalatiga, avokaadokreemiga, makra-juustu).

Liisa R ütles ...

Minu viimase aja kaks lemmikut soolast suupistet on peedi-sinihallitusjuustu suupisted lehttainal ning teiseks sinihallitusjuustuga täidetud kuivatatud ploomid, mis on keeratud peekoniviilu sisse ning lõpuks hambatikuga ühendatud.
Nagu näha, armastan suupistetes sinihallitusjuustu. :)

rebane ütles ...

Oh! Palju õnne uue ilusa raamatu puhul! :)

Suupistelauad on mu lemmikud, mõnel korral tundub, et võikski ainult erinevaid eelroogasid ja ampse sööma jääda, selle asemel, et "kartuli" jaoks ruumi jätta. :D

Ikka ja jälle jõuavad minu lauale: rukkikorvid peedipestoga või kõrvitsahummusega (kui on hooaeg), tiku otsas caprese ehk mozza-tomat-basiilik, melon parma singiga (kui on hooaeg), maasika-kitsejuustu crostini (kui on hooaeg) ja iga aastaaja turvaline valik juustuvaagen puuviljade ja kreekeritega. Aga aeg-ajalt võidavad jälle klassikud: singirullid, täidetud munad, ...

Nüüd, kus suvi ja grillipidude hooaeg avatud, kuluks uusi suupisteretsepte ja ideid väga ära! :)

Kristi ütles ...

Minu suupisterepertuaar vajab kevadist värskenduskuuri. Mulle meeldivad dipid, eriti hummus ja baba ganoush röstitud progandi, värske kurgi ja ise tehtud seemnenäkileivaga. Vahel valmistan juustuvaagna oliivide, viinamarjade ja murakatega (murakahooajal), vahel on tore klassikaline suupistelaud: täidetud munad kalamarjaga, singirullid, salatikorvikesed.

Marit ütles ...

Meie pere lemmikud on kiluvõileivad. Kiluga ampse olen teinud ka rukkinööpide sisse munavõiga. Rukkinööpidest suupisted on üldse mõnusad erinevate täidistega.

anni ütles ...

Minu lemmikud on klassikalised singirullid :) Kuigi tegelikult oleks vaja ideid teistmoodi suupistete valmistamiseks, eriti just kui varsti on plaan külalised soolaleivale kutsuda.

jaana ütles ...

Meie pere lemmikud on rukkilaevukesed mis täidetud toorjuustu-tuunikala ja toorjuustu-pesto täidisega, vanad head singirullid küüslaugu-juustutäidisega.
aitäh paljude maitsvate retseptide eest mida olen saanud perega jagada

Killu ütles ...

Minu lemmikud on tomati-praesaiad (inspiratsioon Krentult: http://krentu.blogspot.com.ee/)

kukulind ütles ...

Minu lemmikud on hummus, salsa ja guacamole juurikatega

Kertu ütles ...

Püüan pidevalt uusi põnevaid suupisteid proovida. Lemmikuks on saanud kilu-toorjuustu pallid, puuviljad mehhiko tshilli-laimisegus, vürtsidega oliivõlidipp saiaga, rukkinööbid smetana ja kalamarjaga.

Lenku ütles ...

Maitsvaid lemmikuid palju, võibolla kõige rohkem singirullid :). Loodan sellest raamatust leida uusi ja huvitavaid ampse. Edu!

Alice Kahar ütles ...

Mulle meeldivad suupisted, kus kala või seenetäidis, aga muidugi alati ka igasugused uued põnevad maitsekooslused:)

Kaili ütles ...

Mul oleks hädasti vaja uusi ideid, suvi tulekul ja ei taha iga kord makaronisalatit lauale panna. Aga siiani on ikkagi lemmikud rukkikorvid juustutäidisega ahjus tehtud ja ega muud ei tulegi meelde ...

Greete Ruut ütles ...

Minu suupisted on üsna lihtsad, näiteks sinihallitusjuustuga küpsetatud tortillad, mis lõikan parajateks tükkideks. Lehttaigen punase peedi ja juustuga, singirullid, rukkikorvid erinevate täidistega. erinevad juustud ja juurviljad dipikastmega.
Uued ideed on teretulnud!

Getter ütles ...

Suupisteid meeldib mulle endale väga süüa ja samuti armastan ma neid pakkuda :)
Olenevalt üritusest on põhilised: juustu-sibulapirukas, mis on saanud minu firmamärgiks, nachod/tacod/quesadillad guacamolega, erinevad juustud nt tšillimoosiga, salaamivorstid, prosciutto meloniga/maasikatega, ise tehtud punane pesto, mis saab alati väga kiiresti otsa, hummus.
Aga sellest raamatust saaksin kindlasti uusi põnevaid mõtteid! :)

anka86 ütles ...

Minu lemmikud suupisted, mida pakkuda on lehttainast rulli keeratud pirukad, kus vahel singiviilud ja hallitusjuust. Lihtsad ja kiired ning väga maitsvad. Siiani on kõik külalised neid ka kiitnud.

Gea ütles ...

Suupistetest läheb perekesksel üritusel käiku alati täidetud munade ja singirullide vaagen. Sõprade seltskonnas aga meeldib katsetada uute ja huvitavate variantidega, millest viimasel ajal on pinnale jäänud soojad rukkiampsud täidetud küüslaugujuustu, porgandi, paprika ja pesto seguga ning vürtsikas tuunikala wrapid.

Kersti ütles ...

No nii kunas tegin suupisteid viimati? Aga tuleb suvi ja koos olemisi rohkem siis puududa kindlasti ei tohi singi rullid nopri talujuustuga. Samuti ka juustuvahvlid kus kasutan ka nopri maitsejuustu.

Krentu ütles ...

Minu kõige lemmikum suupiste on selline, et aluseks panen enda tehtud või siis Muhu pagarite leiva, sinna mädarõikaga segatud toorjuustu, siis peale soolalõhe/forelli ja lõpuks marineeritud punase kapsa. Aga muidugi ei ütle ma kunagi ära singirullist või täidetud munast (kui mul õnnestub seda saada enne, kui mu mees on üksinda kogu vaagna tühjendanud:) ).

efka ütles ...

Mulle meeldivad täidetud leivakorvikesed pasteedi või seenesalatiga, ja kindlasti klassikalised singirullid ja täidetud munad :)

Kristi ütles ...

Viimase aja lemmikuks on kujunenud leivakorvidesse pandud avokaado ja keedumuna segu.

Mannu ütles ...

Minul on palju lemmikuid, sest armastan suupisteid! Igasugused hummused, määrded, leivakrõbuskid, aga ka lehttaignast valmistatud ampsud, oliivid, juustud, jne jne :)

Anonüümne ütles ...

Palju õnne!!!!
Ma kipun tegema ikka vanu tuttavaid: täidetud munad, kiluleivaampsukesed, rukkileivakrõbuskid erinevate täidistega. Aasta tagasi otsustasin, et hakkan uusi asju ka juurde katsetama, ei saa olla niiiii mugav :). Eelmise suve paljudest katsetustest on käibele jäänud rukkilaevukeste täidisena sprotid kodujuustuga (algidee Mari-Liisi Poola-teemalisest kohupiim+sprotid postitusest) ja kodujuustutäidisega baklažaanirullid.Katrin L

Kaie ütles ...

Kui on rohkem aega siis küpsetan erinevaid väikeseid pirukaid, lehttainast või filotainast. Sageli täidan rukkinööpe eri täidistega. Meeldib ka erinevad kastmed dippimiseks nagu hummus, quacamole. Magusa poole pealt olen serveerinud koduseid küpsiseid, trühvlilaadseid komme.

Kaili ütles ...

Palju õnne raamatu puhul!
Minu lemmikud on täidetud munad, täidetud seened, korvikesed soolaseene- või tursamaksasalatiga.

Marje ütles ...

Väga vahva raamat! Lemmikuks ikka vanad head singirullid ja lehttaignast kikilipsud.