15. mai 2013

Poulet a l’estragon ehk kana estragonikastmes

Prantsuse köögi klassika veidi lihtsustatud võtmes. Praegusel ürtide istutamise ajal ka piisavalt mõjuv põhjendus, miks oma ürdiaeda üks estragonipuhmas istudada, sest kooslus on elegantselt võluv. Mõelge Jacqueline Kennedy peale. Stiil, väljapeetus ja klassika kombineeritud uudsuse elegentse võluga. See toit oli üheks tema lemmikuks. Pikemalt seletama vist ei pea.

Estragonikana on väga maitsev ja hästi lihtsalt valmiv. Peamiseks maitseüllatajaks ongi maitseürt estragon. Estragon, muide, on ka legendaarse rohejoogi Tarhuni üks põhikomponent ja mingi maitsenüanss selles toidus on täiesti sarnane ja äratuntav.  Koorene veinikaste, mis estragonist maitset saanud, sobib kana juurde võrratult. Kuigi tegemist on pigem lihtsa toiduga, sobib seda kindlasti ka pidulikel puhkudel serveerida.
4 kana rinnafileed
1 tl vedelamat mett
Õli
Soola ja musta pipart
75 ml valget veini
150 ml kanapuljongit
Paar oksa estragoni
150 ml 35%-list koort
Hakitud värsket estragoni
Kuumuta pannil õli ning prae kanafileed kuni kuldse kooriku tekkimiseni. Maitsesta soola ja pipraga ning nirista peale veidi mett. Aseta kanafileed eelkuumutatud ahju 200 kraadi juurde ning küpseta kanafileesid umbes 15-20 minutit. Tõsta kanaliha pannilt ning hoia soojas.
Tõsta sama pann pliidile ning kalla peale valge vein. Lase keema tõusta ja alanda siis kuumust. Kraabi kanaküpsemise mahlad panni küljest lahti, et nad vedelikuga seguneksid. Keeda, kuni vedelik on umbes poole võrra kokku keenud. Lisa kuum kanapuljong ning mõned estragonioksad, lase keema tõusta ning keeda taas umbes kolmandiku kuni poole võrra kokku. Sega juurde koor, lase keema tõusta ning veidi kokku keeda. Eemalda kastme seest estragonioksad, lisa värsket hakitud estragoni. Kui tahad eriti siidist ja ühtlast tulemust, võid kastme läbi sõela kallata.
Serveerimiseks tõsta vaagnale eelnevalt küpsetatud kanaliha ning kalla peale estragonikaste. Serveeri kartuli, riisi või muu meelepärase lisandiga.
Retsept ilmus 2013. aasta märtsi-aprillinumbri Toit ja Trend ajakirjas.
Paleoretsepti puhul asenda koor kookospiima või -koorega.


4 kommentaari:

Liina ütles ...

Ohhoo! Alateadvus mürab jälle, sest meil on menüüs küülikukoib täpselt samasuguses kastmes :-) Estragon on lihtsalt niiii hea...
Ja üks tore lugu ka, lastest, küüülikukoivast ja estragonist (võiks ju arvata, et needkolm asja omavahel kokku ei käi).
Tulid pühapäeval restorani poiss ja tüdruk, vast kümnesed. Rattad seina äärde, kiivrid peast ja viisakalt küsima, et mis meil lastepraeks on. Ma lasin suunurgad norgu, et lastepraadi veel nagu pole... aga proovitagu lahkesti küülikukoiba, see maitseb nagu kana (hehee..). Lapsed lugesid peos mündid üle, said kokku kümme eurot, poiss tahtsi küülikut ja tüdruk jäätist. Meil aga küülik ise juba kümnekas. Ma pakkusin siis julge pealehakkamise eest, et saavad küülikuprae poole hinnaga ning jääb veel raha jäätise ja mahlagi jaoks.
Nii läkski, poiss näris küülikukoiva kontideni paljaks ja limpsis taldrikugi üle. Säh sulle estragon, mis eestlastele maitsema ei pidavat :-)
Loodetavasti saavad sellest vahvast lastepaarist me püsikliendid :-)

Anonüümne ütles ...

Tänaseks lõunaks valmis just see roog ja meie pere kiitis heaks ja lisas selle lemmikroogade listi. Aitäh retsepti eest! Kairit

Tuuli ütles ...

Liina, see kirjeldus kõlab nagu reportaaž imedemaalt, kus lapsed söövad küülikut ja estragoni ja suured inimesed on nii lahked ja toredad, et küsivad kohe poole vähem raha. Vinnerby (Viinistu + Bullerby) võiks selle vahva maailma nimi olla :)

Tuuli ütles ...

Kairit, tõeliselt tore, et roog meeldis. Meie peres on see ka üks lemmikutest. Ja nagu Liina kommentaarist selgub, siis võib sel moel üht küülikut ka smoorida.