30. september 2012

Meretagune baklažaani-ikra ratatouille meetodil

Esmalt pean taaskord tunnistama, et eriti suvisel hoidistamise ajal on mul kirg osta venekeelseid toiduajakirju. Üldjuhul võib olla üsna kindel, et suur osa ajakirja sisust on pühendatud hoidistamisele ja hoidistada sealpool piiri juba osatakse. Mulle ääretult meeldib Vene köögi komme pista sajal erineval moel purki erinevaid köögivilju ning hoidiste variatiivsus ulatub palju-palju kaugemale kui meil põhiliseks repertuaariks olevad marineeritud kurgid-kõrvits-seened. 


Ühes sellesuvises venekeelses ajakirjas hakkas mulle silma purkitehtud hoidis, mida tituleeriti Zamorskaja baklažannaja ikra'ks ehk siis eestikeeli meretagune baklažaani-ikra
Retsepti süvenedes tundus see kooslus väga ahvatlev ja sisetunne ei vedanud alt. Kõik, kes on proovinud, on andnud sellele hoidisele vaid maksimumpunkte. Tööd ja tegelemist see purkipandud meretagune mögin ju veidi nõuab ehk siis metoodika on sarnane ratatouille'i valimistamisega (ehk siis esmalt tuleb köögiviljad kõik eraldi läbi praadida), aga julgen kinnitada, et purki avades saate kinnitust, et see väike lisaaeg köögis pliidi taga on peenraha selle supermõnusa tulemusega võrreldes.
Töö käigus tegin mõned täiendused algretsepti ning nagu ennegi on juhtunud ei suutnud vastu panna kiusatusele lisada veidi tšillit, vürtsköömneid ning maitsete tasakaalustamiseks ka tiba suhkrut. 
1 kg baklažaane
1 kg paprikat (soovitavalt turul müüdavat varianti, just selliseid kirjusid, nagu pildil näha)
1 kg tomatit (võimalikult küpseid)
500 g sibulat
500 g porgandit (võib ka ära jätta)
2-3 küüslauguküünt
0,5-1 dl õli (mina kasutasin pigem vähem)
Äädikat maitse järgi
Soola ja pipart
1 tl jahvatatud vürtsköömneid 
2 tšillipipra kauna peeneks hakituna
2 spl (või maitse järgi) suhkrut või mett
Balkažaanid tükeldada ning praadida õlis. Tõsta kõrvale. Paprika puhastada seemnetest, tükeldada ning praadida õlis, tõsta baklažaanide juurde kõrvale. Sibul hakkida ja hautada õlis kuldseks, lisada riivitud porgand ning hakitud küüslauk (ja hakitud tšillipipar). Praadida veel paar minutit. Tomatid pista kuuma vette ja eemaldada nahk. Sisu hakkida ning hautada õlis. Tõsta baklažaanide juurde. Suure poti põhja kallata õli, sinna lisada kõik läbipraetud köögiviljad, maitsestada soola ja pipraga (ja soovi korral vürtsköömnete vm meelepärase maitseainega) ning hautada keskmisel kuumusel 30-40 minutit. Lõpus lisada veel äädikas, suhkur ja maitsestada veel lõplikult. Steriliseeritud purgid sulgeda õhukindlalt. 

3 kommentaari:

Anonüümne ütles ...

Tere,
Lihtsalt infoks, et nimetus "Ikra baklažannaja, zamorskaja" tuleb ilmselt vanast heast filmist "Ivan Vassiljevitš vahetab elukutset". Seal oli stseen, kus tänapäevast ajamasina abil Ivan Groznõi aega sattunud mehed pidulaua äärde sattusid ja toite tutvustati. Seal oli küll tuura, ohtralt musta ja punast kalamarja, mis vene keeles on samuti "ikra". Ja vaagnal väike törts siis ikra baklažannajat, mida tsaari kirjutaja väga vesise suuga neelatades vaatas. Tegelik point oli aga selles, et seda baklažaani ikraad olid vene ajal , 70-datel, mis see film tehti, kõik poed täis, kalamarjast, ega tuurast ei osatud undki näha.
Aga selle hoidise teen kindlasti järgi.
Muide, kuidas baklažaani peaks praadima? Minu kogemuste põhjal on ta üks suur "käsn", mis imeb pannilt kogu õli endasse.

Tervitades,

Tõnu

Tuuli ütles ...

Tõnu - suured tänud väga huvitava ja detailitäpse info eest. Sinna kirjeldatud keskkonda sobiks see meretagune baklažaani-ikra küll hästi :)
Hoidist, muide, tasub järele teha küll. Mul endal juba mitmes tegu tehtud ja tuleb vist jälle juurde keeta. Küsivad muudkui lisa, kes vähegi maitse suhu saanud. Baklažaani erakordse imamisvõimega olen ka ise hädas olnud. No et taha lihtsalt nii palju õli peale kallata, kui see vili suudab ära neelata. Siis olen kasutanud seda võimalust, et tükeldan baklažaani ära, piserdan õli ja soola peale ning küpsetan ahjus pehmeks. Kuna ka sellel hoidisel tuleb pärast kõik maitsed ikka kokku keeta, siis sobib selline vähem õlisem meetod hästi ja baklažaan jääb ikkagi väga mõnusalt mahlane.

Pille ütles ...

Baklažaani ehk pommut saab väga edukalt pannil ka praadida, tuleb lihtsalt enda lisatud paarile sl õlile kindlaks jääda ja mitte juurde lisada. Kuumust muidugi timmida, et ära ei kõrvetaks. Ja läheb pehmeks küll (kuigi jah, ahjus veelgi mugavam ja närvidele tervislikum).