19. aprill 2012

Panna cotta astelpajupüreega

Panna cotta on Itaalia päritolu lihtne dessert, mis reeglina koore (või ka piima) sisaldusega, kuumutatud ja želatiiniga tarretatud. Variatsioone panna cotta teemal liigub päris palju ja üsna fantaasiarikkaid, seega on kohati isegi keeruline selle magusroa olemust piiritleda. Et kas siis želatiiniga tarretatud kohv on kohvi panna cotta või jääb ta ikkagi kohvitarretiseks. See siintoodud versioon on üsna vanamoeline ehk klassikaline lähenemine panna cottale ja määratlemine ei tohiks ka vaidlusi tekitada.Vaja läheb:
500 ml koort - võid kasutada 35%-list või ka lahjemat ehk 10%-list. Ei pea vist lisama, kumba variandiga siidisem lõpptulemus jääb :) Võib ka segada erineva rasvasusega koored või hoopis piimaga rammusat koort lahjendada
2-3 spl suhkrut
1 spl naturaalset vaniljepastat (Piprapoe kraam)
4-5 lehte želatiini (ca 2 tl pulberželatiini), sõltuvalt kui tugevat tarretust tahad

Astelpajukreemi jaoks on vaja värkseid (külmutatud) astelpajumarju ja suhkrut. Soovi korral ka sorts konjakit vm teravuse lisajat.


Kuumuta koor koos suhkruga vaiksel tulel kuni suhkrur on lahustunud. Lisa vaniljepasta.
Leota želatiinilehti külmas vees ca 5 minutit. Pigista käe vahel liigne vedelik välja ning lisa kuumale koorele. Sega korralikult läbi. Želatiinilehtede puhul arvesta, et 5-6 lehte annavad tulemuseks vormist väljakallatava ja tugevama tarretise, 4 lehte aga pigem sellise pehmema panna cotta, mida sobiks otse serveerimisnõust (pokaal, magustoidukauss) süüa.
Määri neutraalse maitsega õliga 4 brüleekreemi vm sobivat vormi. Kalla kooresegu vormidesse ning aseta külma tarretuma (arvesta vähemalt 4 tunniga).
Külmast võetud panna cottal tõmba ääred noaga seinte küljest lahti ning kummuta dessert taldrikule.
Astelpajukreemi jaoks püreesta lihtsalt astelpaju suhkruga täpselt nii magusana kui soovid. Tegelikult võiks siis massi kurnata läbi sõela, aga need kelmikad tumedad seemnetäpid tundusid nii vahva lisandina, et ei raatsinud neid välja kurnama hakatagi.
Mõnus lihtne klassika ja oodaku ta vaid, kui hakkab jälle kodumaist rabarberit saama. Rabarberikastmes panna cotta on ka lihtsalt võrratu.
Head ja suhteliselt sarnast ideed jagas ka hiljuti Silja, valmistades panna cotta valge šokolaadiga ning granadillikastmega. Nomm-nomm.

8 kommentaari:

Lizzy ütles ...

Ma loodan, et sügavkülmutatud astelpajumarjad kvalifitseeruvad kah. Ei ole just hooaeg hetkel (:

Tuuli ütles ...

Lizzy - loomulikult sobivad külmutatud astelpajumarjad ka. Minul olid samuti sügavkülmast võetud. Vabandust, et ei taibanud mainida, parandan kohe vea :)

Anonüümne ütles ...

Oo, milline mõnus magustoit!

Mul pole enne kokkupuudet vaniljepastaga ega -kaunaga olnud. Piprapoodi täna ei satu aga panna cotta isu on suur, nii et ostsin poest vanillikaunu.

Kas retseptis võiks muidu kasutada ka vanillikauna? Kui jah, siis millises koguses?

Aitäh juba ette vastuse eest!

Kersti

Tuuli ütles ...

Kersti - kindlasti võib kasutada ka vanillikauna, see ju ikkagi kõige-kõigem :) Selle koguse peale kulub 1 vanillikaun (kaunast väljakraabitud seemned). Ja ülejäänud kauna võib panna tuhksuhkru sisse seisma või peenestada köögikombainis koos suhkruga (saab isetehtud vanillisuhkru)

Liina ütles ...

aga mul tuli astelpajusid püreestades ja läbi sõela kurnates rohkem mahlataoline mass....see on küll veidi vedel, et koos panna cottaga taldrikule panna...mis teha?

Tuuli ütles ...

Liina - arvan, et see mahlataoline mass sobib ka kastmeks väga hästi. Kui on soovi paksendada, võib muidugi näiteks maisitärklisega läbi kuumutades seda teha, aga samas läheb kuumutades alati hulk kasulikku kraami ka kaotsi, nii et võimalusel pigem mitte. Vedel kaste tarretunud magusroale ei ole üldse paha lisand ju ;)

Anonüümne ütles ...

Mina teen nii, et lisan ühe või kahe sidruni riivitud koore (ainult kollase osa, sest valge osa on kibe) ja nende sidrunite mahlad ka. Sidruni happelisus võtab natuke nagu neutraliseerib selle rasvase maitse. Proovige!
Aiki

Tuuli ütles ...

Aiki - sidruni happesus haakub panna cotta rikkaliku kreemise maitsega kindlasti suurepäraselt. Sidrunit kasutades on võimalik ka vähem hapukat kastet või lisandit katsetada :)