4. aprill 2012

Crème caramel

Selle lihtsa ja muus maailmas väga levinud magustoidu nime jätsin tõlkimata mitte peenutsemisest, vaid teatavast nõutusest. Kui Crème brûlée on meil kokkuleppeliselt brüleekreem, siis kas Crème caramel peaks olema karamellkreem? Samas on karamellkreemi nimetuse all liikumas nii tärklisega karamellkisselli variante kui ka igasuguseid muid kreeme, seega las jääda siis originaalnimetus, et pilti mitte liiga segaseks ajada. Päritolu üle, nagu arvata võib, vaieldakse ning enda algupäraks tahaksid seda lugeda nii prantslased, hispaanlased kui ka teab-kes-veel-rahvused, kes selle magusroa on oma kööki juba igiammu adapteerinud.


Kahte klassikut - Crème brûlée'd ja Crème caramel'i -eristab esmalt see, et karamelline kõrvetatud suhkrukiht on esimesel krõbe ja pinnal ning teisel vedel ja põhjas. Lisaks sellele on créme caramel tavaliselt ka lahjem ja valmistatud kas siis ainult piimast või on veidike juurde lisatud ka rasvasemat koort. Ja munadest kasutatakse créme carameli puhul ära terve muna, kui tema väärikamal õel läheb kreemi sisse vaid munakollane. Aga nagu arvata võib, on klassikutest ka lugematul hulgal erinevaid modifikatsioone levimas, nii et ükski tõde pole lõplik.  Tegevuskäik on muidu suhteliselt sarnane ehk esmalt algab tegu potis ja jätkub siis vesivannis ahjus.
Magusroa valmistamise jaoks läheb vaja:
200 gr + 4-6 spl suhkrut (see teine osa suhkrut tuleks parajaks timmida igaühe magusalembuse põhjal. Algselt oli retseptis lausa 150 gr, aga minu jaoks jääb selline kogus talumatult läägeks)
1 liiter piima
6 suuremat muna
Vaniljekauna või vaniljekauna pastat (Piprapoe kraam)

Mõnusad vaniljeseemned teevad selle lihtsate komponentidega magusroa parajalt luksuslikuks

Esmalt valmista karamell. Aseta paksupõhjalisse kastrulisse 200 gr suhkrut ja mõned tilgad vett. Kuumuta seni, kuni suhkur hakkab sulama ja tumedamaks värvuma. Keera tuli väiksemaks ja sega või kalluta potti, et tekkiv karamell ühtlaselt jaotuks. Ole ettevaatlik, et suhkrut mitte üle kõrvetada. Karamell on valmis siis, kui värvus on kaunilt kuldpruun ning suhkrukristallid on kõik sulanud. Kalla karamell kuumalt kas koogivormi (24 cm) või kaussi või portsjonvormidesse. Jälgi, et karamell ühtlaselt põhjale jaotuks.
Kuumuta kastrulis piim kuni keemiseni ja tõsta tulelt. Klopi munad kausis lahti ja lisa mõned supilusikatäied suhkrut ning vanilje. Võid kasutada nii ühest vaniljekaunast kraabitud seemneid, kuid lihtsama vaevaga saab läbi ajada kasutades Piprapoest pärit vaniljekauna pastat, mis tehtud Madagaskari Bourbon vaniljest. Üks supilusikatäis seda pastat vastab 1 vaniljekaunale ja manustada on seda täpselt nii lihtne, et tõstad purgist ühe lusikatäie magusroa sisse. Lisa muna-suhkru-vaniljesegule üks suurem lusikatäis kuuma piima, sega ja lisa siis ettevaatlikult ning pidevalt segadest kogu ülejäänud piim.


Kalla kreem läbi sõela ja siis karamellise kihi peale. Aseta koogivorm, kauss või portsjonvormid suuremasse nõusse, mis on kuuma veega täidetud (veetase peaks ulatuma umbes poole vormini) ning tõsta vorm(id) 160 kraadi juurde ca 60 minutiks. Ahjus peaks kreem tarretuma ning kergelt pruunikas jume pealiskihil on ka lubatud. Võta ahjust välja, lase veidi jahtuda, kata toidukilega ja jäta paariks tunniks tahenema.
Serveerimiseks tõmba noaga kreem vormi seinte küljest lahti ning kummuta taldrikule või vaagnale.

Retsept on väikeste muudatustega pärit Tessa Kirose "Murakarabadest oliivisaludeni " raamatust.

7 kommentaari:

Juc ütles ...

Superilus, mulle tuleb meelde, et ka brasiillased peavad seda desserti üheks oma põhiliseks magusroaks. Käisime Sao Paolos külas mu kaugel sugulasel ja temal oli see samuti laual. Maitses väga hästi igatahes. Ise polegi veel järgi proovinud!

Tuuli ütles ...

Juc - tänud! See dessert on jah hästi mõnus oma maitsepuhtuses. Karamelli magusus koos vaniljese kreemjaks piimaga ja ei miskit muud liigset. Tegelikult ei ole valmistamine ka mingi kosmoseteadus, pigem vastupidi.

Anonüümne ütles ...

küsin: miks kreem läbi sõela?

Tuuli ütles ...

Anonüümne - et ikka siidisem lõpptulemus oleks. Vahel võib munast jääda ebaühtlaseid kohti. Aga ega muidugi midagi ka sõelast läbiajamata juhtu :)

Silja ütles ...

tõeliselt isuäratav crème caramel!:) ja need vaniljeseemned on hästi armsad ja kutsuvad - mul läheb kohe südame alt soojaks, kui mõni magustoit neist mustab:):):) Crème caramel on üks jube hea magustoit, aga ma ise veel ei ole retseptide sirvimisest valmistamiseni jõudnud - peaks millalgi ikkagi ette võtma:)

aga mis tõlkimisse puutub, siis nii crème caramel kui ka crème brûlée nimetust kasutatakse nagu paljusid teisigi (brioche, bisque, julienne jne jne) teistes keeltes tõlkimata kujul ja ma üldse ei näe põhjust, miks peaks eesti keelde kõik sellised rahvusvahelised üldtuntud terminid vägisi ära tõlkima. Nagu Liina just hiljuti ütles- kas see brülee on mingi eestikeelne normaalne sõna siis või, et brüleekreem on parem kasutada kui originaaltrmin? ma olen täitsa nõus temaga:) ma saan arut, et põlenud kreem või midagi analoogset, aga brüleekreemi puhul tekib küll küsimus, et kas sellist eesti keelt me siis tahtsimegi või?! :D

Merlin Sooaru ütles ...

Tuli välimuselt lihtsalt ideaalne välja. Maitses - halvast. Ei, mitte nagu munapuder vms, lihtsalt nagu väga halb magustoit. Lisaksin pildi, a mitte ei õnnestu.... pm näeb täpselt samasugune välja nagu Su pildil...aga maitseb nii, et teinekord ei tee..

Tuuli ütles ...

Merlin, eks see vist ongi siis nii, et igaühel oma maitse-eelistused ja ega seda enne teada ei saagi, kui ära proovitud. Kui tekstuur oli õige (ei läinud omletiks), siis on ainuke järeldus, et see klassikaline magustoit ei ole lihtsalt sinu tass teed :)