8. veebruar 2012

Leivavatsk

Eelmise postituse ehk jaheruugi (või käändub see hoopis jaherua) kohta infot otsides jäi Silvia Kalviku "Eesti toite" raamatus taaskord vahva nimetusega toit ehk leivavatsk.


Ei see midagi keerulist. Eeldab seda, et leiba küpsetatakse kodus. Leivataina sisse tuleb lihtsalt keerata veidi kartuliputru ja siis ei ole enam leib, vaid leivavatsk. Hästi mõnus suutäis, kusjuures.
Kuna mul oli just leivategu plaanis, siis osa tainast jätsin vatski (või vatska?) tegemiseks.


Tegevuskäik on selline, et eelkääritatud tainas tuleb valmis segada ja tavapärasest vormileivast ikka tükk maad paksem leivatainas segada. Mina tegingi selle vea, et tainas oli tiba liiga vedel ja nii kippus leib vabas vormis kerkima pigem laiusesse kui kõrgusesse. Tainas laota jahusele pinnale nelinurga kujuliselt ja lase kerkida. Kerkinud tainale määri kartuliputru ning keera tainas rulli. Lase veel veidi soojas kerkida ja küpseta nagu tavapärast leiba.
Pärast mõtlesin, et kartulipudrule oleks pidanud peale laotama veel kihi praetud sibulaid, oleks olnud kohe eriti uhke leiva-sibula-kartulivatsk. Aga no jääb järgmiseks korraks see tootearendus.

4 kommentaari:

Liisi ütles ...

See tundub eriti maitsev! Meie peres oli alati nii, et kui lõunasöögist jäi kartuliputru üle, siis hiljem söödi seda leivale määrituna.

Suslik ütles ...

See on küll igati vahva lisand leivale, ühtlasi paistab see päris toitev kooslus. Mulle meeldivad igasugused lisandid kartulipudru näol väga, nt sõin kunagi Itaalias pitsat, mille üks osa oli kartulipuder, lisaks oli seal veel sinki. Maitses ülihea! :)

Käänamise kohta leiab infot siit:
http://www.eki.ee/dict/qs/index.cgi?Q=vatsk&F=M ehk siis võib öelda "osa tainast jätsin v a t s k a tegemiseks"

Ülle ütles ...

Tuuli, kas sul õnnestus jälgi ajada, et kust kandist selline leib ja miks pärit on. Ma tean ainult, et murdesõna vatsk on taas Lõuna-Eesti lugu.

Tuuli ütles ...

Suslik - tänud keeleabi eest! Tuleb tunnistada, et sõna vatsk ei kuulu tõepoolest igapäevasesse sõnavarasse. Toitvuse koha pealt on ka tuline õigus. See leib ja kartul kokku on nagu 2in1 ehk siis praadi juurde pole enam vajagi. Korralik viil suitsusinki veel vatskile ja päevaprae mõõtu suutäis ongi valmis :)
Ülle - tuhka pean pähe raputama, aga väga põhjalikku uurimustööd ei jõudnud vatskile taustaks teha. Aga nii kõlalt kui loogikalt tundus ka mulle, et tuleb jälle sinna lõuna poole kaeda