8. november 2011

Kringel. Põimi, punu, täida, naudi.

Kringel on midagi sellist, mis kõikide teadvuses seostub sünnipäevaga või muu piduliku kogunemisega. Tähtpäevadel juhtub vahel ikka, et saab endale liiga tehtud ja üks tükk kringlit liiga palju söödud. Värske rikkaliku täidisega ja pehme kohev sai oli kui magnet, mis oma kardemoniste-kaneeliste aroomidega enda poole tõmbab. Kohvikute hindamiskriteeriumi määrab sageli see, kust sai mahlasema ja rikkalikuma kringli tellida.
Tegelikult ei olegi võimalik hinnata, kas parem on pohla-martsipani, kaneeli-rosina või hoopis hästi rikkaliku šokolaadikreemiga kringel. Värske ja mahlasena ning lahke käega täidetuna on iga kringel omaette pidulaua ehe ja kohvilaua kroon.

Martsipani-pohla pärg

Rosina-kaneelikringel šokolaadise kattega

Šokolaadikringel
Kringli valmistamisel on aluseks klassikaline magusa saia tainas, mis sobib ka väikeste magusate saiakeste tegemiseks.
Pärmitaina puhul pea meeles, et kõik kasutatavad ained peavad olema käesoojad, seega tõsta kõik vajaminevad komponendid juba varakult toasooja valmis.
Kui tahad väga rikkaliku täidisega kringlit, võid  kringliretseptide täidise hulka 1,5-2-kordseks muuta.
Toodud kringliretsepti järgi valmib umbes 1,5 kilone kringel, millest jagub 8-12-le inimesele.

Lihtne kringitainas eelkergituseta
250 ml piima
25 gr presspärmi või vastav kogus kuivpärmi
1 dl suhkrut
0,5 tl soola
100 gr võid
1 suurem  muna
450-500 gr jahu
Määrimiseks muna
Lahusta pärm käesoojas piimas.
Kuivpärmi kasutamisel sega kuivpärm vähese jahuga ning sega veidi soojema piimaga kui presspärmiga tehtaval tainal (ca 42 kraadi võib kuivpärmi puhul olla vedeliku temperatuur)
Sega juurde muna, sool ja suhkur.
Lisa umbes pool jahukogusest ning klopi tainas ühtlaseks. Kloppimine aitab ka tainasse sideainet moodustada. Pidevalt sõtkudes lisa ülejäänud jahu, kuid jäta ca 1 dl jahu veel alles. Lisa toasoe pehme või  ning sõtku see taina sisse. Viimasena lisa vähehaaval allesjäänud 1 dl jahu, kuid timmi täpne jahukogus paika vastavalt taina paksusele, kuna jahude niiskusesisaldus on erinev ning vahel kulub jahu vähem. Tulemuseks peaks olema parajalt paks, kuid siiski õhuline ja vormitav saiatainas. Sõtku tainast, kuni see lööb käte ja kausi küljest lahti ning muutub läikivaks ja elastseks.
Kata tainakauss toidukile või rätiga ning jäta sooja kohta kerkima, kuni tainas on vähemalt kahekordseks kerkinud.

Rikkalik kringlitainas eelkergitusega
200 ml piima
30 gr presspärmi või vastav kogus kuivpärmi
1 tl kardemoni
Riivitud sidrunikoort
Soovi korral sukaadi
1 tl soola
2 munakollast
100 gr suhkrut
100 gr võid
500 gr jahu
Määrimiseks muna
Lahusta pärm käesoojas piimas.
Sega juurde umbes pool jahukogusest ja sega tainas ühtlaseks.
Kuivpärm sega jahuga koos piima sisse.
Lase kerkida soojas kohas 20-30  minutit.
Lisa eelkergitusele suhkruga kergelt vahustatud munakollased, sool, sidrunikoor, kardemon ning ülejäänud kogus jahu. Pidevalt sõtkudes lisa ka järk-järgult pehme või sulatatud või. Kui kasutad sukaadi, lisa nüüd ka see.
Sõtku kuni tainas on ühtlane, läikiv ning lööb käte ja kausi küljest lahti.
Kata rätiku või toidukilega ning jäta sooja kohta kerkima kuni selle maht on vähemalt kahekordseks kerkinud.
Kerkinud tainas kalla ettevaatlikult jahusele töölaulale ning rulli tainarulliga õrnalt vajutades kringlitainas ühtlaseks ristkülikuks.

Põimimine ja punumine
Lahtirullitud tainast saab pärgi ja kringleid punuda mitmel moel. Kui tahad, et täidis jääks väljapoole ja kringli rikkalik pind oleks nähtav, siis kasuta järgmist moodust:
- laota lahtirullitud tainale meelepärane täidis. Keera tainas rulli (nagu kaneelirullide tegemisel). Terava noa või pizzalõikuriga jaota rull pikkupidi kas kaheks või kolmeks võrdseks ribaks nii, et üks ots jääb lahti lõikamata. Punu või põimi tainaribad kokku ning keera palmik kas ringiks või kringliks. Kinnita otsad võimalikult vähe nähtavasse kohta ning väljapudenenud täidis lükka lihtsalt kihtide vahele tagasi.

Lahtilõigatud täidisega rull, mida tuleb põimima hakata

Põimitud martsipani-pohla pärg

Põimitud kaneeli-rosina kringel
 Sellisel moel põimitud kringel jääb hästi ilus kihiline ja rikkalik, kuid samas tuleb arvestada, et mingi kogus täidist võib küpsemise ajal välja sulada/pudeneda.
Kui soovid aga täidist kringli sisse peita või on tegemist hästi sulava täidisega, mis sulaks küpsemise käigus tainakihtide vahelt välja, siis kasuta järgmist moodust:
- lõika lahtirullitud tainas pikkupidi kolmeks ühesuuruseks ribaks. Igale ribale määri täidist ja keera täidis pikkupidi rulli (jällegi nagu kaneelirullide tegemisel). Ühenda kolm riba otstest kergelt kokku vajutades ning punu ribadest palmik. Saadud palmik keera kas pärjaks või kringliks.
Pealtnäha tagasihoidlik, kuis kringli sisse on peidetud korralik kogus šokolaadikreemi

Aseta valmis pärg või kringel ahjuplaadile ning lase soojas veel kerkida vähemalt pool tundi, soovitavalt rohkem. Määri sai pealt lahtiklopitud muna või munakollasega ning küpseta ca 200 kraadi juures pöördõhuga ahjus kringlit umbes 20-25 minutit.

Kaneeli-rosinakringel
Valmista kringlitainas ja rulli see jahusele lauale ristkülikukujuliseks.
Täidise jaoks läheb vaja:
100 gr pehmet võid
200 gr vees või rummis leotatud rosinaid
2 tl kaneeli
1-1,5 dl (pruuni suhkrut)
Sega toasoe või suhkru ja kaneeliga. Määri spaatliga võisegu tainale. Raputa peale eelnevalt vees või rummis leotatud ja kurnatud rosinad. Keera tainas rulli, vajuta rull veidi lapikuks ning lõika pikkupidi kolmeks ribaks nii, et ülemine ots jääb lahti lõikamata. Punu palmik keerates lõikepinda võimalikult väljapoole. Vormi palmikust kringel, tõsta see ahjuplaadile ning jäta vähemalt pooleks tunniks sooja kohta kerkima. Kerkinud kringel määri veega segatud lahtiklopitud muna või munakollasega ning küpseta eelkuumutatud ahjus 180-200 kraadi juures ca 25 minutit.

Glasuuri jaoks läheb vaja:
200 gr šokolaadi
1 dl 35%-list koort
Hakitud metspähkleid
Sulata kuumas koores hakitud šokolaad. Sega ühtlaseks ning määri või kalla see kringlile. Puista peale hakitud metspähkleid.

Pohla-martsipanipärg
Valmista kringlitainas ning rulli see jahusel laua riskülikukujulseks.
Täidise jaoks läheb vaja:
200-300 gr martsipani
100 gr võid
300-400 gr pohli
Tuhksuhkrut

Riivi külmkapikülm martsipan. Sega pehme või ning pohladega. Määri lahtirullitud kringlitaina pinnale spaatliga laiali. Keera tainas rulli ja lõika pikkupidi keskelt pooleks nii et ülemine ots jääb lahti lõikamata. Keera ribasid vaheldumisi üksteise peale nii,et täidisega pool jääb väljapoole. Vormi palmikust ring, tõsta see ahjuplaadile ning jäta sooja kohta vähemalt pooleks tunniks kerkima. Määri kerkinud pärg lahtiklopitud vee ja muna või munakollase seguga ning tõsta eelkuumutatud ahju 180-200 kraadi juurde ca 25 minutiks küpsema.
Valmis pärjale puista tuhksuhkrut

Šokolaadikringel
Valmista kringlitainas ning rulli see jahusel pinnal riskülikukujulseks
Täidise jaoks läheb vaja:
400 gr šokolaadikreemi (nt Nutella) või 400 gr sulatatud piimašokolaadi
Tuhksuhkrut

Lõika lahtirullitud tainas pikkupidi kolmeks ribaks. Määri iga riba pinnale spaatliga laiali kas sulatatud šokolaad või šokolaadikreem. Keera tainaribad rulli ja ühenda kolm riba otstest. Punu kolmest rullikeeratud tainaribast palmik ning vormi siis palmikust kringel, tõsta see ahjuplaadile ning jäta sooja kohta vähemalt pooleks tunniks kerkima. Määri kerkinud pärg lahtiklopitud vee ja muna või munakollase seguga ning tõsta eelkuumutatud ahju 1-80200 kraadi juurde ca 25 minutiks küpsema.
Valmis pärjale puista tuhksuhkrut.


Retseptid ilmusid 2011. aasta novembrikuises ajakirjas Oma Maitse.

65 kommentaari:

Liina ütles ...

Ma pean alustama ülestunnistusega, et võtsin läinud laupäeval Oma Maitse vanni lugemiseks kaasa ja ei tulnud välja enne, kui kogu ajakiri läbi loetud. Vahepeal sai kopsupõletiku vältimiseks ikka kuuma vett ka juurde lastud :-P
Kringlite koha peal pidin vaimustusest vee alla vajuma, need nägid niiiii vapustavalt head välja! Ma ise olen juba ammu lootuse kaotanud, et mul pärmitainast midagi muud peale kaneelerullide õnnestuks, aga nüüd ehk võtan kringlimaadami õpetused seltsiks ja proovin uuesti :-)

Tuuli ütles ...

Mina tänan, Liina! Vanniskäik OM värske numbriga on hea mõte. Kordades parem kui köögi läheduses ajakirja sirvida ja siis avastada, et käsi jälle iseenesest mõne söödava kraamiga suu poole liigub. Vannivahu pealehaukamist apetiitsetele piltidele vist ei tahaks harrastada. Ja piltidega ma ise muidugi koha üldse rahule ei jäänud, kiunusin, et martsipan näeb välja nagu vedel tainas jne. Nii et rahustav kuulda, et VÄGA hull see tulemus ei ole :)
Aga pärmitainast rääkides, siis ei ole minul soe suhe temaga ka liiga pikk ja algselt sai ikka pärmimaitselisi lamepätse küpsetatud küll. Enda jaoks olen täheldanud, et mõned olulised faktorid - kannatlikkus, rahulikkus, õige ainete lisamise järjekord ning abiline KA, kes sõtkumise enda peale võtab - aitavad täitsa toreda tulemusega hakkama saada. Esimesed tingimused on vist küll ealiste iseärasuste alla liigitatavad, sest kiirustades ja rapsides pärmitainaga sõbraks ei saa. Ikka soliidselt rahulikus tempos ja pigem rohkem kerkimisaega kui vähem. Ja see viimane teooriamuudatus, et pärm mitte suhkruga, vaid sooja piima/vedelikuga lahustuda, annab üllatavalt häid tulemusi :)

Merlin ütles ...

Tere Tuuli,
Poovisin teha retsepti järgi pohla- martsipanikringlit aga minul läks kringel 200 kraadi juures(pöördõhuga)juba ca 5-10 min. tume pruuniks. Oleks ma kauem hoidnud oleks kringel vist kõrbenud...huvitav kas erinevad ahjud siis küpsetavad erinevalt?
Muidu oli hea kringel, järgmine kord prooviks rosina-kaneeli oma.
Üldse olen teie blogi suur austaja. Jõudu!

Tuuli ütles ...

Merlin - olen enne ka täheldanud, et mul on üsna "külma kõhuga" ahi ja küpsetustemperatuur/-aeg võib üsna suuresti erineda. Järgmine kord soovitaksin ahju temperatuuri mitte üle 180 kraadi keerata, sest liiga kiirel küpsemisel on oht, et sisu jääb tooreks. Aga suur tänu kasuliku info eest ja see kinnitab ka minu seisukohta, et oma valvas silm on kõige täpsem mõõdik ning kunagi ei tohi retseptis toodud aega võtta absoluutse tõena.

Anonüümne ütles ...

Kas pohlade asemel mustikatega kringlit teha oleks ka tulemus hea?! Tahaks proovida mustikatega. Külmutatud mustikad tuleks sel juhul sulatamata kujul lisada? Muidu lähevad need katki?

Tuuli ütles ...

Anonüümne - pohlad võib mustikatega asendada küll. Mustikad on muidugi veidi neutraalsema maitsega kui hapu jõhvikas, aga kindlasti ka väga maitsev. Mina soovitaksin mustikad ikka enne lisamist üles sulatada, sest katki lähevad nad arvatavasti niikuinii, aga külmad mustikad võivad pärmitaina küpsemist-kerkimist pärssida.

Anonüümne ütles ...

Aitäh kiire vastuse eest! Proovin siis mustikatega, ning sulatan ka pisut neid enne :)

Mari ütles ...

See postitus ajas sellise kringliisu peale, et panin rosinad rummi sisse likku ja asun homme põimima. Teisipäevane puhkusepäev on ju piisav põhjus, et kringlit teha ja süüa? Mitte, et mul tihti muud põhjust peale hea isu küpsetamiseks vaja on...

Kindlasti läheb lähiajal martsipani ja pohladega variant ka proovimisele.

Tuuli ütles ...

Mari - kuuma ahju ja nobedaid näppe kringli põmimisel. Teisipäev on kindlasti krigliteoks üks parimaid valikuid :) Tore, et kringlipostitus innustas ja inspireeris, see vist ühe blogipidaja suurim rõõm! Martsipani ja pohladega kringel on muidugi ka alati ettevõtmist väärt.

Maire ütles ...

Võiks isegi öelda "riukaliku" täidisega. Olin juba unustanud kui hea üks kringel olla võib. Nüüd ei saa enam pidama. Muudkui põimiks ja põimiks! Aga väljas tärkab roheline. Ehk tuleb ka mõni rohelise täidisega kringel?
Tänud!

Tuuli ütles ...

Maire - tänud hea idee eest. Kringlit veel plaanis ei olnud, aga karulaugu-naadi muffinid ja umbrohuga soojad juustusaiad ootavad oma postitusjärge. Pildidki said tehtud. Aga näiteks karulaugu-kitsejuustu-singi vm täidisega kringel võiks ju väga mõnus olla.

Anonüümne ütles ...

Vao!!! Ma pole mitte kunagi suutnud teha sellist kringlit, millega saaks rahul olla. Katsetasin esimest korda seda kaneeli-rosina kringlit ja lihtsalt super hea! Lähen ka vist kringli usku üle :)
Suured-siirad tänud hea retsepti ja piltliku põimimise õpetuse eest :)!

Tuuli ütles ...

Anonüümne - no siiras rõõm, et see kringlipostitus aitas veidi kringliusku levitada :) Aga tõepoolest, igale toidublogijale on vist kõige suurem kordaminek see, kui kellelgi mõni retsept õnnestub ja korda läheb. Ausalt! Nii e rõõm ka siinpool :)

Anonüümne ütles ...

Mul pole ükski kord pärmitaigen nii hästi välja tulnud, ma olen seni vältinud muna lisamist taignasse, kuna mõned ütlevad, et see teeb taigna tuimaks ja kõvaks...Küll oleks ma vist pidanud tegema pisut "kõvema" taigna (jõhvika-martsipani variant, lisasin pooleks jõhvikaid ja jõhvika toormoosi). Natuke raske oli punuda ja küpsedes jäi pigem lapik, aga no maitse on super hea:) Esimene kringel ja selline pehme ja mahlane....

Tuuli ütles ...

Anonüümne - tore, et kringel maitses ning ehk innustab esimese kringli õnnestumine ka edaspidi kringlitega jändama :) Mis aga seda tainast ja taina paksust puudutab, siis olen viimasel ajal hakanud retseptidesse kirja panema mitte täpset jahukogust, vaid mingit vahemikku ning igaüks peaks tainategemise käigus vaatama, et tainas paraja paksusega tuleks. Alates sellest, et kasvõi jahud on erinevad ja üks seob vedelikku ning on töödeldav paremini kui teine. Kui mõned korrad tainategu läbi teha, hakkad juba ise tajuma, kui paks täpsemalt peaks tainas tulema. Liiga paksu tainaga on muidugi see oht, et küpsetis jääb tuim ja kõva, nii et oluline ongi leida paras tasakaal.

lepapoiss ütles ...

See kringliretsept taastas minu usu tõeliselt hea kringliretsepti otsinguil. Oma esimese kringli tegin ummes 30 a tagasi vanaema eestiaegse kokaraamatu järgi ja see teenis päris hästi. Ainuke tõeline ebaõnnestumine oli klassipulmas, Sangaste lossis, kuhu korraldustoimkonnaga päev varem läksime. Arvasin, et retsept peas, aga tuhkagi. Unustasin, et munavalgeid ei tohi sisse panna. Tulemuseks oli maitselt õige, aga kivikõva kollane käkk. Mõni aasta tagasi sattus kätte mingi soome retsept, kergitusega külmkapis. Ka päris hea, aga mitte see õige. Sinu retsepti järgi tuli tõesti väga maitsev. Natuke tahab vist harjutamist ja õige jahu valimiseks. Aitäh!

Tuuli ütles ...

Lepapoiss - see kringliretsepti usu taastamise koht paneb lausa kõrvad õhetama :) Tõesti tore, et kringel õnnestus. Mulle endale tundub see ka üsna lollikindel retsept. Sain hiljuti ühe hea nipi väga healt kondiitrilt lisaks - kohevaks kergitada aitab ka õhuniiskus, seetõttu võib kõige madalamal kuumusel (30-35 kraadi) ja veenõuga ahjus tainast kergitada. Ahju nippi teadsin, aga see, et kuiv õhk ei anna tulemuseks liiga kohevat saia, oli mulle uudis. Nii et nüüd aina paremaks :)

Anonüümne ütles ...

Tuuli,ma pean Sulle suured tänud ütlema:) Mina,kes ma meeletult kartsin kringli tegemist,sain sellega nüüd hakkama ja seda kõike tänu Sinu vahvale lehele ning õpetustele.Kringel tuli ikka väga väga hea! Suured tänud veelkord!!!

Tuuli ütles ...

Oi kui tore, et kringlitegu õnnestus! Tean ise, millist mõnusat võidurõõmu tekitab pärmitaina allutamine. Kunagi olin ka ise hädas kehvalt kerkinud saiaplönnidega, samas kihk ilusat kohevat saia teha oli piisavalt suur, et jonni mitte jätta :)

lepapoiss ütles ...

Yks mure on. Ahjus kerkib kenasti, aga kui ära kypseb, siis vajub lamedaks. On mqtteid? Kas vahelduva auruga vqiks ka proovida?

Tuuli ütles ...

Hmmm, selle lamedaks vajumise peale oletaks, et keskelt ei jõua äkki kringel läbi küpseda. Mina prooviks nii, et algul kuumemasse ahju ja siis umbes viie minuti pärast sätiks ahju veidi tasasema temperatuuri peale või siis võtaks pöördõhu täitsa maha. Prooviks küpsetusaega lihtsalt pikendada veidi. Eks see eelkõige katsetamise teema on, aga nimetatud asjadega hakkaksin ise esmalt proovima. Ilmselgelt viitab kokkuvajumine sellele, et keskelt ei küpse läbi. Fooliumi pealelaotamine aitab ehk ka.

lepapoiss ütles ...

Ma alustangi nii, et panen kuuma ahju, ajan ahju 22ni, kui kringel sees, siis jah 5 minuti pärast umbes 180, ja siis olen pitsarežiimil küpsetanud edasi. Nii ei lähe pealt väga pruuniks. Viimane kord ei vajunud kokku. Aga veel üks küsimus – kuidas saada selline kringel, mida pärast lahti harutada hea? Rosina ja pruuni suhkru-kaneeli segu teeb küll triibud sisse, aga pole harutatav. Hirmsasti tahaks sellist kergesti harutatavat kringlit teha. Igatahes naistepäevaks tegin kooli naistele kringli ja kõik kiitsid. Safran ja kardemon on maiste võtmeks!

Anonüümne ütles ...

Ma olen nüüdseks proovinud teha kaks korda martsipani kringlit, kogu asja juures jääb mulle segaseks, kuidas seda põimitakse. Tuleb välja lihtsalt üks käkk :D Kas ma pean kohe selle ahjuplaadi peal põimima ning kas ma panen alla küpsetuspaberit või midagi? Äkki keegi avaldab mulle paar nippi, kuidas ilusama välimusega kringlit saada :)

Tuuli ütles ...

Anonüümne - ahjuplaadi ja küpsetuspaberi peal tasub põimida küll, pehmet tainast tõstes muutub see parajalt segaseks. Muus osas ei oskagi midagi muud lisada, kui see mis blogis kirjas ja pildil näha. Tõenäoliselt tuleks teha videoretsept, oleks asi kohe palju selgem :)
Veidi lihtsam variant on kringli kääridega sälgutamine. Selle kohta leiab info siit foorumist. Äkki aitab see lihtsam moodus hädast välja http://toidutare.ee/foorum/alafoorumid/k%C3%BCpsetamine/7E8/

Tuuli ütles ...

Lepapoiss - selle harutatava kringli koha peale tasuks vist lausa mõne kogenud kondiitri käest nõu küsida. Loogiliselt võttes peaks olema tainakihid hästi õhukesed ja täidist seal vahel hästi palju, et tekiksid selgelt eristuvad kihid. Aga nagu alati, tõe kriteerium on praktika ja eks proovin, kui järgmine kord kringliteoks läheb :)

Killu ütles ...

Ma olen seda kirnglit ikka ammu piilunud, aga pole parajat pidu olnud, kuhu see meistriteos küpsetada. Nüüd jaanipäevaks peaks meie välismaisele seltskonnale sobima kui rusikas silmaauku. Ainult et metsa sôit algab päris vara...
Mis oleks parem, kas eelmisel päeval valmis teha (no väga ie meeldi mulle see pärmitaigna puhul) vôi on môni tainas, mis üleöö seismise ka ära kannatab? Ikka nii, et saaks sama mônusa kringli punuda :) Aitäh!

Tuuli ütles ...

Killu,tunnistan ausalt, et väga kogenud ei ole pärmitaina üleöö hoidmisel. Teoreetiliselt peaks külmkapis pärmitaina kerkimine märkimisväärselt aeglustuma (nt hilisõhtul kappi valmis panna), samas tean ka neid juhtumeid, kui hommikuks on kogu külmkapp vahepeal kerkima hakanud tainast täis.
Äkki oleks siiski variant õhukindlalt suletuna (et ei kuivaks) eelmisel õhtul valmis tehtud kringel. Efekt peaks sel juhul olema ju umbes sama, nagu hommikul küpsetatud kringlit õhtul pakkuda :)
Mis iganes variandi valiks otsustad, surun pöidlad pihku, et kringlitegu õnnestuks!

Tuuli ütles ...

Killu, veel võib kasutada seda nippi (et küpsetis kauem pehmem oleks), et munadest lisada ainult munakollased (munavalge muudab pärmitaina puisemaks) või siis lisada taina seisse riivituna kas kõrvitsat, õuna, suvikõrvitsat vm, mis aitab ka pärmitainaküpsetistel niiskemana seista.

Teevi ütles ...

Teen täna siinse eelkergituseta retsepti järgi kringlit (esimene kringlitegu) ning taigna maitse on juba suurepärane! Olen vist mitmete pärmitaina katsetuste järel leidnud just selle õ i g e maitsega taigna :) Lisasin ema õpetuse järgi veel 1,5 tl riivitud apelsinikoort :) Kringel ise praegu ahjus, usun, et tuleb väga hea :)

Tuuli ütles ...

Teevi, loodan, et taigna maitse andis õigustatud ootusi ning et kringel ise õnnestus ja maitses. Apelsinikoor taigna sees on kindlasti suurepärane lisand ja muudab hea ainult paremaks :)

liis ütles ...

pohla ja martsipani pärg tundub tõsiselt hõrk. aga kas saaks retsepti martsipanikreemi kohta, mis seal vahel on?

Tuuli ütles ...

Liis, martsipanikreemi retsept on postituses olemas (või, pohlad vm marjad, riivitud martsipan). Seda kreemi olen vähemalt mina kasutanud :)

Anonüümne ütles ...

Kas šokolaadikreemiga võib ka lahti lõigata ja punuda või kõrbeb see väljasulav kreem ära?

Tuuli ütles ...

Anonüümne, paraku see oht on küll olemas, et osa šokolaadist kipub ära kõrbema.

Tiina ütles ...

Seegi retsept sai järgi proovitud. Tegin ühe martsipani ja jõhvikatega stritsli, ning teise Nutella ja pekaanipähklitega. Tulemus oli suurepärane! Teistele katsetajatele julgustuseks ütleksin, et taignaretsepti koguste muutmine on riski värk, aga vahekreemideks või lisanditeks võib oma fantaasial vabalt lennata lasta! Peaasi, et vahekiht väga vedel pole:).

Anne-Maria ütles ...

Viibin vahetusüliõpilasena teises riigis ning vahelduseks korraldati üritus, mille raames kõik siis midagi enda koduköögist valmis kokkaks. Kuna ei osanud muu peale mõelda, kui ühe tõeliselt traditsioonilise šokolaadi rosinakringli, siis tegingi seda siia kirja pandud retsepti järgi. Olen varem üritanud pärmitaignaga sina peale saada, kuid millegipärast on millestki alati puudu jäänud, kuid nüüd...oh imet! Olin nii õnnelik, et tainas sedavõrd täiuslik välja tuli. Ja peab tunnistama, et kõikide teiste toitude hulgast oli see üks nendest, mis esimesena kandikult kadus! Suur, suus aitäh sedavõrd hea õpetuse eest, mis sajaprotsendiliselt mul kasutusse jääb!

Tuuli ütles ...

Anne-Maria, mul on tõeliselt hea meel kuulda, et kringlitegu õnnestus. Tuleb tunnistada, et ka mul võttis veidi aega, enne kui pärmitainaga sina peale sain. Seetõttu olen proovinud õpetusse punuda sisse kõik need soovitused ja nipid, mida ise olen aja jooksul õppinud. Seetõttu on eriti tore kuulda, et see on vähemalt mingil määral ka õnnestunud :)

Macaronette ütles ...

The Estonian Kringle is very popular on French blog, and I wanted to find a real estonian recipe. That is how I discover your blog.
I had some help for the translation of your recipes and tastes the one with raisin and cinnamom.
The only thing I can say : your kringle is just perfect and delicious.
Thank you a lot to have share it with us.

Anonüümne ütles ...

Tere! Kas Sa oskaksid öelda, kuidas kringlit ilusti ühtlaselt küpsetada? Minu probleem on selles, et väljast on kringel ilus ja pruun aga seest toores.. Kasutan pöördõhku ja olen igasuguseid imetrikke teinud, et alguses hoian allpool ja siis üleval (ja vastupidi). Tahaks ilusa kuldse kringli kordki elus ära õppida, alati on pealt veidi kõrbenud ja seest alles pehme.

Tuuli ütles ...

Anonüümne, tundub, et tegemist on üsna vihase ahjuga. Võid proovida nii, et esmalt kuumemas ahjus ja siis alandada kuumust, et pealt kringel liiga pruuniks ei lähe. Kui hakkab liialt pruunistuma, kata kringel pealt fooliumiga. Võib proovida ka veidi jahedamas ahjus küpsetada ning tegelikult kiirendab ka pöördõhk küpsemist, seega võib proovida ka ilma pöördõhku kasutamata vanaemade moel küpsetada. Kui seest on ikkagi alles pooltainas, siis tuleks kindlasti küpsemisaega veidi pikendada. Ka ahju asetatud veekauss peaks aitama kõrbemise ohtu veidi vähendada

Unknown ütles ...

Tegin oma esimese kringli siinse retsepti järgi eelkergitust kasutades. No põimimine vajab veel harjutamist aga muidu super hea kringel ning retsepti ja endaga igati rahul!:) Ei tegi miks ma nii kaua seda kringlitegu olen edasi lükanud, vist aukartusest pärmitaigna ees.. Igatähes suured tänud põhjaliku postituse eest!

Anonüümne ütles ...

Tegin samuti pohla-martsipani kringlit täpselt retsepti järgi..kõigepealt tainas ei kerkinud minu arust piisavalt ( võibolla tundus mulle ainult nii), siis põimimine ei tulnud välja, lisasin külmutatud marju ja peale seda ta enam ei kerkinud peaaegu üldse ning lisaks pärast ahjust väljavõtmist vajus kokku ühtlaseks plönniks :D. See muidugi mu esimene kord ka ..aga tundub,et arenemisruumi on piisavalt..maitsta pole veel saanud..loodan,et maitseb vähemalt hästi..

Tuuli ütles ...

Anonüümne, raske on eemalt hinnata, mist täpsemalt nihu läks, aga pärmi puhul on kaks väga olulist komponenti koheva saiataina jaoks - parajalt soe temperatuur ning aeg. Vahel kerkib tainas lihtsalt kauem ja tasub oodata, kuni ta kohevaks kerkib. Kerkima peab tainas aga parajalt soojas kohas. Liiga kuum temperatuur tapab pärmiseened ja tainas ei kerki üldse. Samuti ei tohi pärmitainast külmaga ehmatada. Kindlasti ehmatasid taina ära sügavkülmast võetud marjad. KÕIK koostisained tuleb lisada toasoojana, kuid mitte soojemana, kui 37 kraadi. Kahtlustan ebaõnnestumises külmutatud marjade lisamist. Pärmiseente kasv jäi lihtsalt nende lisamisel seisma. Aga kindlasti tasub veel kord katsetada ja soovitan enne uut tainategu kõik soovitused hoolega läbi lugeda. Tihti peitub saatan just pisiasjades :) Edukat jätkuvat katsetamist!

Tuuli ütles ...

Anonüümne, soovitusi, mida pärmitaina puhul silmas pidada, võid lugeda siit postitusest http://toiduteemal.blogspot.com/2013/02/vastlakuklid-oige-kohevad.html

Anonüümne ütles ...

Aitäh soovituste eest ja eriti selle viimase lingi eest..oleks ma enne seda näinud..sain palju targemaks :D no otsa ta igatahes sai ja kiideti ka..maitse oli ka minu meelest hea, kuigi seest natuke liiga nätske...tuli tuhin uuesti proovida..usun, et õnnestub paremini :) Kõike head!

riin ütles ...

Tere,paluksin abi.Miks mu kringel vajub lömmi,kui olen delle ahjudt jahtuma tõstnud?Tõstan ahjust välja,pintseldan veega,jätan rätiku alla jahtuma.Aitäh

Tuuli ütles ...

Riin, oskan ainult seda oletada, et kringel ei olnud seest ikkagi korralikult läbi küpsenud. Proovi küpsemisaega pikendada ja kui kringel kipub pealt liialt pruunistuma, alanda ka veidi temperatuuri (10-20 kraadi) ja/või kata kringel pealt fooliumiga, et pealispind rohkem ei pruunistuks. Ahjud on erinevad ja toodud ajavahemikud sõltuvad ikkagi iga ahju eripärast. Loodetavasti jääb järgmine kringel juba seest ja väljast veatu :)

Riin ütles ...

Aitäh,nüüd tuli kõik nii nagu tulema pidi:)

Kätlin ütles ...

Kiidan taigna retsepti!
See oli minu elu esimene kringel ja tuli super hea- vähemalt minu enda jaoks.
Tegin keedureemiga ja peale šokolaadikatte.
Saiane osa oli väga mõnus pehme ja keedukreem mõnus. Šokolaadikate andis magusust.
Super!
Eilsest lemmik pärmitaigna retsept! :-)

Tuuli ütles ...

Kätlin, õnnesoovid, et elu esimene kringel õnnestus. Mina sellega omal ajal kiidelda ei saanud ehk siis päris mitu kringlit läksid esialgu aia taha, kui kringitegemise kätte sain. Seega igati tubli saavutus ja hoia siis kindlasti uut oskust aktiivses kasutuses! :)

Anonüümne ütles ...

Sattusin siia blogisse just kringliretsepti otsides.Olen proovinud erinevaid kringleid ennegi, kuid pole olnud need õiged. Tahtsin teha sellist mõnusat siiruviirulist ja mõnusa šokolaadikattega ning täpselt selle ma leidsin:D Mees nõuab igal nädalal juba kringlit ja sugulaste sünnipäevadel on see pälvinud vaid kiitust.Aitäh suurepärase retsepti eest!!!

Anonüümne ütles ...

Kringli tegemise soov pakitses sees ammu, isegi pavlova kook sai enne ära tehtud, kui kringlit julgesin proovida. Teie retsepti järgi tehtud šokolaadikringel maitses võrratult, kuid jahu sai vist vähe, kuidagi laiali vajus plaadile ja ka punuda oli keeruline. Ülehomme on isadepäev- proovin uuesti ;) Aitäh retsepti, isuäratavate piltide ja põhjaliku õpetuse eest!

Silja ütles ...

Soovitus panna kuivpärm jahu sisse võtab kergitamisel tempot korralikult maha. Ma ALATI panen piima sisse, mis on pisuke kuumem kui käesoe, et see hakkaks paremini tööle. Olen lugenud mitmest kohast seda soovitust. Täna hommikul aga unise peaga panin jahu sisse kuivpärmi- ma ei tea miks mulle täna retseptilugemine nii sõna sõnalt mõjus :D Nüüd ootan juba 2x kauem, et taigen end puhvi ajaks- väga vaikselt läheb. Sain oma veast aru kui eeltaignas nägin lahustumata pärimterakesi. Selle väikse piimakoguse ja poole jahu segus eeltaignas ei lahustu terakesed ära. Aga muidu hea retsepi- viimane ots ei viitsi vana veneaegset kokaraamatut välja ajada ja kasutan Sinu oma. Proovin täna koorekaramelli, soolapähklite ja šokolaadiga.

Anonüümne ütles ...

Miks ei võiks lihtsalt täidisega saia teha ? Siis ei peaks niipalju mässama. Rulliks taina laiali ja siis täidis peal ... ja siis keeraks rulli. Proovisin alles ühe korra, ei küpsenud seest päris hästi ära, aga eks ma täna võtan kuumust natuke vähemaks.

Tuuli ütles ...

Vaba maa ja vaba valik! :) Eks võib ka teha lihtsalt täidisega saiana. Lihtsalt kuna meil kultuuriruumis on millegipärast kujunenud kringel pidutoiduks, siis põimime ja punume, keel pingutusest suunurgast väljas ning
näpud villis. Aga igaühe vaba valik.

marge kõks ütles ...

Kui ma soovin peale šokolaadikatet, siis, millist kasutada? Pole kunagi kasutanud küpsetusšokolaadi. Kas tavalise peaks millegagi segama, et ära tahkudes ka lõigata oleks võimalik?

Tuuli ütles ...

Marge, kasutada võid oma lemmikšokolaadi ja kui meeldib näiteks mingite marjatükkide vm lisanditega šokolaad, siis võib ka vabalt seda kasutada. Et šokolaad liiga tahkeks ei läheks, võib sinna veidi võid või koort lisada. Nt 200 g šokolaadi ja 70 g võid. Sulata koos ära, nirista peale ja lase taheneda. Lisatud rasvaine või koore kogusega saad siis glasuuri endale meelepärase olemisega katteks reguleerida. Katsetamise värk :)

Anonüümne ütles ...

Oleks väga huvitav teada, millist jahu Sa kringlite küpsetamisel kasutad:)

Tuuli ütles ...

Võimalusel eelistan Veski Mati eriti head nisujahu. Ja kindlasti sõelutuna.

Veronika ütles ...

K2isin t2na rattamatkal ning sain imehead kringlit. Tuli ka tahtmine ise kringlit teha. Esimest korda elus. Muidu pole ei saia ega kringlis6ber olnud. Meenuvad kuivad ja saiased (v2hese sisuga) kringlid lapsep6lvest, imehead olen v2hestel kordadel saanud. Google otsing saatis siia. Kommentaaridest tundus, et retsept toimib. V6tsin teo ette. Tegin kaks kogust tainast, kahjuks ei saanud kerkimisaega kaua lubada, sest kell palju ja sai t2na lubatud kringlit teha :P Yheks t2idiseks sai amaretto piimashokolaad kirssidega (kalev 300g) ja rosinad shokolaadilik66ris leotatud. Kypses kiiresti ning maitseb ylihea. Pehme, mahlane, veidi ehk kohevusest puudu, mis l2ks teadagi ajapuuduse taha. Teine ootab valmis saamist. T2nud blogi pidajale, proovin teinekordki neid retsepte!!

Tuuli ütles ...

Veronika, väga vahva, et oled katsetama asunud. Eks see pärmitainas ole omaette pirtsakas printsess, mille taltsutamine samas jälle parajalt võidurõõmu tekitab. Nii et mõnusat katsetamist ja kohevaid kringeid-saiu!

Getter ütles ...

Tegin soolast kringlit eelkergitamata taignaga - vähem suhkrut sai ja muna ei pannud, aga muu jäi samaks. Hästi maitsev tuli :) Sisu improvieerisin sedasi: chorizo, juust, šampinjonid, paprika ja jalapeno.
Proovin kindlasti ka eelkergitusega teha, kui magusat küpsetan.

Kuna ma olen pärmitaignaga veel avastusfaasis, siis on tekkinud jällegi üks küsimus. On silma jäänud, et taigna kerkimisajal soovitatakse aeg-ajalt taignast õhk kergelt välja lüüa. Kas see on vajalik ja mis lisaväärtust see annab? Või on täiesti sobilik panna tainas kerkima, oodata kuni see on kahekordistunud ja siis asuda juba seda vormima?

Tuuli ütles ...

Getter, väga isuäratav improvisatsiooni soolase kringli teemal. Tõenäoliselt oli tulemus väga maitsev! Minu enda kogemus näitab, et eelkergitusega tainas jääb veel õhulisem kui eelkergituseta ja aega on vaja nii eelkergituseks, põhiliseks kergituseks kui ka enne ahju pistmist oleks hea ka lasta veidi kerkida. Siis on tulemus mõnusalt kohev. Mina kerkimise ajal õhku tainast välja ei löö. Õrnalt vajutades muljun õhku välja siis, kui ühelt etapilt teisele lähen (nt enne seda, kui kerkinud taina lauale kallan, et rullima hakata). Üldiselt proovin pärmitainaga hellalt ümber käia ja pigem teen tainale õrna massaaži, kui et löön teda alla. Siis tainas ei solvu ja teeb ilusti koostööd. Ja kerkimise ajal lasen tal rahulikult paisuda :)

Leenu ütles ...

Eelkergitusega kringel õnnestus imeliselt! Varem pole mul pärmitainast küpsetised välja tulnud, aga selleaastaseks jõulupeoks tehtud šokolaadikattega rosina-kaneelikringel oli nii maitselt kui välimuselt nagu väga hea pagari juurest ostetud. Ise ka ei uskunud. Aitäh! Salvestan selle retsepti ja hakkan nüüd ka teiste täidistega katsetama.

Tuuli ütles ...

Leenu, imetore kuulda, et kringel õnnestus! Pärmitaigna taltsutamine on alati suur töövõit ja nii tore, et mu ajapikku kokku kogutud nipid ja võtted teistele ka abiks on.