6. september 2011

Soolatud lõhe kadakamarjadega

Soolatud lõhe erineval moel maitseb mulle väga. Räägin siis nn toorest kalast. See õrnsoolalõhe on üks ammune lemmik ja mõnusat värvide mängu pakub peediga graavilõhe. Mõnusad mõlemad!


Aga alati on midagi lahedat veel avastamata. Kuna sellel hooajal olen kaasa haaratud ka Kanal2 kokasaate Lusikas tegemistesse, siis on ligipääs põnevatele inimestele ja nende põnevatele ideedele ka olemas ning luban, et parimaid palasid tulen ikka blogisse jagama.
Ühe vahva idee noppisin 17. septembril eetrisse minevast saatest Angelica Uudekülliga, kes on Laulasmaa Spa peakokk.


Selle nipi nimi on kadakamari.
Praegu on just õige hetk mere äärde või kadakasele karjamaale sattudes oma käed kriibuliseks teha ja veidi värskeid kadakamarju noppida.
Kui kadakapõõsaid aga teele ei jää, siis tasub otsida eelkõige Piprapoest ja kui keegi teab veel viidata, kus kadakamarju müügil on, siis oleksin väga tänulik kasulike vihjete eest.
Muidu on aga lõhe soolamine kadamarjaste lisanditega lihtsamast lihtsam.


Vaja läheb:
Lõhefileed (luudest puhastatud)
1 kg kohta ca 4 spl meresoola (tavalist soola läheb vähem) ja 1-2 spl suhkrut (kes tahab magusamat, paneb rohkem ja vastupidi)
Peotäis värskeid kadamarju või 10-15 kuivatatud kadakamarja
sorts džinni (soovi korral)
Tee nii: uhmerda või haki kadakamarjad, sega soola ja suhkruga. Sega kõik läbi ning lisa sorts džinni. Džinn on ka kadakamarjast valmistatud ning annab veel hästi mõnusa lisanüansi lõhele juurde.
Määri saadud segu kala pinnale ning lase maitsestuda üleöö.


Järgmisel päeval lõika fileest terava noaga õhukesed viilud ja söö pehme saia või värske leivaga. Ülihästi sobib lõhefilee alla sättida ka üks rammus avokaadoviil - täiesti vastupandamatu kooslus! Värskelt jahvatatud musta pipart veel peale ja ....mmm

Mõnusaid ideid ja nippe jagas Angelica saatesse lisaks lõhe valmistamisele küllaga, seega tasub ennast nii 17. septembri hommikul kui ka teistel laupäeva hommikutel kell 10 teleka ette sättida ja Lusika saadet vaadata. Põnevaid inimesi ja maitsvaid toite ma teile luban!

9 kommentaari:

Liina ütles ...

Kadakamarju on ka Marksis ja Spensseris ning selles naljakas tee-ja maitseainete poes Pro Kapitali majas. Kuna aga mõlemad on ilmselgelt välismaist tundmatut päritolu, soovitaks ma ka esmalt ise metsa ragistama minna.

ilse ütles ...

Apteegis on ka kadakamarjad täitsa olemas:) Ja saialille õisi ja kuivatatud salvei lehed ja veel igast huvitavat kraami võib apteegist leida;)

Tuuli ütles ...

Oi tänud teile, kallid kaasblogardid, heade soovituste eest! Mis ma küll ilma teieta teeksin :)

Britt ütles ...

Ma ütleks, et jälle üks kokasaade juures, kellel on saatejuhiga väga vedanud. Mul aga hoopis selline küsimus, et kaua need kadakamarjad säilivad? Mul on iidamast-aadamast üks purk alles küll, aga ei tea, kas on mõtet üldse sellega proovida või peaks ikka ka kuhugi ragistama minema.

Tuuli ütles ...

Britt - ma ise pakuks, et aasta-paar on vast maksimum. Tõenäoliselt mingit kadakalõhna pigistab ka vanematest marjadest välja, aga seda ei anna võrreldagi värske mahlase marja kadakapahvakuga, kui see katki suruda.
Ja tänud heade sõnade eest ka, see tuli nii ootamatult, et ise ka alles harjun uue rolliga :)

Anonüümne ütles ...

KRISTEL
Vahva Tuuli! Ootan Lusikat rõõmuga ja huviga!
Eile õhtul just fileerisin soolalõhet, küll klassikalisel moel tehtud, aga see kadakamarjadega variant on väga huvitav.

leoola ütles ...

Olen samamoodi kala soolanud dzinniga, aga kadakamarjade asemel olen pannud põltsamaa kanget sinepit

Anonüümne ütles ...

Tore, et saade sai sellise saatejuhi! Väga lahe!
Eliisa

Tuuli ütles ...

Leoola - see džinn + sinep variant võib ja väga mõnus olla. Proovin järgi.
Eliisa - tänud!