17. august 2011

Heeringamari koduleival ehk suhtle õigete inimestega

No ei jõua mina ära oodata, kui Mari-Liis selle heeringamarja postitusega välja tuleb. Andesta, Mari-Liis, mulle mu kärsitus! Näpud kihelevad juba mõnda aega sellest kirjutama ja oma koju sattuvate külaliste seas levitan juba mõnda aega heeringamarja usku. Ja mina sain esimest korda aimu heeringamarja võlust just tänu Mari-Liisile. Järeldus: suhtle õigete inimestega!


Esmalt ei oska ma ennast ära kiruda, et mina, kes ma pean ennast eelarvamustevabaks katsetajaks ja kodanikuks, kes alati kõik uued ja huvitavad asjad ära proovib, suutsin aastaid mööda käia heeringamarjast. Teate ju küll: "Kõik need aastad reas, mis on minust mööda läin'd, kui lootusetult pime olin õnne kõrval käin'd". Ja nii täpselt oligi!
Pea iga supermarketi kalaletis leidub plastmassist kastike, kus valge ollus, millel juures silt "Heeringamari". Reeglina ka väga rahakotisõbralik tooraine ehk kilo hind jääb 9-10 EUR-i kanti. Tagantjärele on keeruline põhjendada, miks ei toonud ma pisukest sellest heeringamarjast endale koju ja ei proovinud. Ei olnud mingeid eelarvamusi, ausalt! Ma lihtsalt ei vaadanud seda kui võimalikku varianti rubriigist: "Mida täna osta võiks". Loll mis loll, ma ütlen!


Lühidalt, kui keegi otsustab mitte enam niiii loll olla, siis tuleks osta paras kogus heeringamarja, hakkida korralik peotäis väsket tilli ja vähemalt üks sibul. Sibul tuleks hakkida hästi peeneks. Siis tuleks segada till ja sibul heeringamarjaga, jahvatada juurde veidi must pipart, soovi korral piserdada veidi sidrunimahla, segada juurde hapukoort või toasooja (leo:pehmet) toorjuustu, segada see kõik ühtlaseks massiks, asetada võiga määritud koduleivale või soojale röstsaiale ja..... huuuuh! Nautida.

Vaata lisaks veel, kuidas saab ahvena- ja haugimarjast hõrgutava leiva-saiakatte.

4 kommentaari:

Maarja ütles ...

Meil on see igal pereüritusel kohustuslik amps laual.

Ja eriti tore on näha neid kodanikke, kes aasta tagasi tegid heeringamarja peal vuihh ja jäle, räägivad nüüd õndsa näoga kui tore söök see ikka on.

Juc ütles ...

No ma olen lisaks lollusele veel pime ka - esimest korda kuulen, et igas supermarketis selline hele ollus nagu heeringamari müügil on. Pagan, et ma seda ka varem Eestis olles teada ei saanud, oleksin kohe sammud poodi seadnud. Ärge siis nüüd kõike suure õhinaga ära sööge, jätke mulle kuhugi poenurka talveks üks purgike :).

Pille ütles ...

Mina olen antud heleda marjaolluse meelega kõrvale jätnud, sest olen väga peps - armastan vaid rääbise- ja siiamarja, kõik muud (olgu must, valge või punane) jätab külmaks :)

Kuigi jah, OKOs söödud okopäts sisaldas ka heeringamarja ja oli täitsa tore maitseelamus.

Tuuli ütles ...

Juc - lubame, et midagi jääb sullegi. See vist nii punk kraam, et Luksist pole seda mõtet küsima minnagi :)
Pille - sul on ikka tõelisest daamist kala(marja)gurmaani piiritletud maitse. Hakka või häbenema oma ablast kirge iga marjalise järgi :))) See pätsi sees heeringamari kõlab küll väga intrigeerivalt, seda tahaks kohe kindlasti ka ise maitsta