27. juuni 2011

Rabarberinaps väikese ingverilisandiga. Roosa nagu unistus

Et kõik ausalt ära rääkida, tuleb alustada müstilisest Tammuri talust, kus me muu hüva kraami juurde mekkisime ka jalustniitvaid (ja seda mitte kraadide, vaid puhta ja mõnusa maitse tõttu) koduse aia saadustest valminud napse. Seni olen ise teinud klassikalist jõulujooki, kuhu suve jooksul tuleb kirsse, maasikaid, vaarikaid jms lisada ning siis jõuludeni viina ja suhkruga seista lasta. Ühe marja baasil tehtud joogid olid üllatuseks - minu lemmikuks kujunes alõtšanaps, mis oli väga mõnusalt tugeva happe, mõrkja alatooni ja üldse erakordselt mõnusa maitsebuketiga jook. Alõtšadeni veel veidi aega on, seetõttu läks esimesen purki rabarberinaps.


Praegu peaks veel aianurgast rabarberit saama ja mina julgen peale enda umbes viis nädalat valminud joogi mekkimist soovitada, et tasub see tegu ette võtta küll. Nüüd muidugi tuleks jooki veel vähemalt kuu pudelis hoida ja siis saab juba sõpradele maitsmiseks pakkuda. Või ka jõulusid ootama panna.
Valmistamine on imelihtne ning vaja läheb vaid:
750 ml viina
1 l rabarberit (koorimata ja mida roosam vars, seda parem)
6 dl suhkrut
mõned viilud värsket ingverit
Pikka meelt ja kannatlikkust (jooks peaks valmis olema umbes 2 kuuga)

Lõika pestud ja  koorimata rabarberivars tükkideks ning purusta kergelt köögikombainis (mõned korrad "pulse" nuppu vajutades).


Tulemuseks peaks olema umbes selline rabarberimass, nagu purgis hõljumas näha ehk siis mitte päris püree, vaid väikesed tükid.
Pane purgipõhja suhkrur, lisa rabarberimass ja ingveriviilud. Kalla peale viin ja sule. Hoia võimalusel pimedas ja jahedas ning käi aeg-ajalt raputamas, et suhkur lahustuks. Niimoodi peaks segu seisma umbes kuu aega või veidi rohkem.


Kuu aja pärast tuleb villimine ette võtta. Võta puhtad pudelid, kalla esmalt kogu naps läbi marli või sõela kannu vm anumasse ning lehtri abil pudelitesse.
Suru kogu vedelik rabarberimassist välja. Mina kasutasin marli abi ehk siis "väänasin" marli sees olevat massi kuni sealt veel vedelikku eraldus. Sõela puhul tuleks lihtsalt lusikaseljaga massi vastu sõela seina suruda.
Huvitav on see, et rabarberimass, mis alles jääb, on hallikas värvitu ollus. Ja see jook, mis pudelitesse villitud sai, on nunnult erkroosa rabarberijook. Rabarber on kogu oma värvi altruistlikult joogi sisse loovutanud ja ma hindan seda ennastsalgavust igati.


Nüüd tuleks veel vähemalt kuu aega kannatust varuda, et hüva rüübe veel täiustuks ning siis.... kas lihtsalt limpsimiseks, jää peale kallatuna, külma vahuveiniga segatult, toonikuga, mineraalveega jne. Väga puhta rabarberimaitsega tõeliselt mõnus jook kapis silma paitamas ja hea asja austajatele meelehääd valmistamas.
Cheers!

28 kommentaari:

Ülle ütles ...

Uskumatult kaunis värv! Kõige keerulisem osa selle hüva kraami juures on kannatliku meele säilitamine. Koogiga on hea, istub tund aega ahjus ja asi klaar, nüüd peab kuid ootama, kas ikka õnnestus:).

Piret ütles ...

Puhas ilu!

Frieda ütles ...

Tõeliselt ilus värv!

Mari-Liis ütles ...

Tõesti ilus. Ja kindel see, et hea ka. Kas mitte Tõmmu pudelid pole siin saanud omale uue igati väärika sisu?:)

Tuuli ütles ...

Mari-Liis - pudelite osas läksid taaskasutusse hoopis Itaaliast kaasa toodud Limoncello pudelid. Neid alles hoides tundusin endale veidi lollakas, aga küll oli hea, kui järsku meelde tuli, et kaks piimjast klaasist ja korgiga pudelit ilusti kastis valmis ja uut sisu ootamas :)

Elis ütles ...

Väga vinge, seda postitust ma ootasin :)
Ma jäin mõtlema, et Tammuris ta rääkis midagi, et napsus pole nii palju suhkrut, kui muidu kiputakse panema.. et sellepärast olidki nii eheda maitsega.
Kas vähema viina, vähema suhkru ja rohkema rabarberiga saaks siis lahjema ja tugevama maitsega tulemuse? Või äkki suhkru vähendamisega ei hakka jook korralikult "käima"? Ma sellepärast uurin, et minu meelest suhkur annab seistes kraade joogile juurde, aga ma väga palju neid ei tahakski :)

Thredahlia ütles ...

Ülikena värv!

Profa ütles ...

Ilus jook. Suhkur kraade sellisele joogile juurde ei anna, ainult teeb kas happelisemaks või magusamaks. Viina ei anna mistahes suhkrukogusegs "käima ajada". Samas rabarberist, suhkrust, veest ja pärmist võiks saada päris arvestatava koduse vahuveini ma arvan. Ehk peaks lausa proovima, vaat ju olemas ...

Tuuli ütles ...

Profa vastas Elise küsimused ilusti ära. Eks seda magusust ja kangust tulebki ise timmima hakata ja viina peal tehes ei ole karta, et miski protsess ei käiks või seisma jääks. See minu jooks on hetkel pigem naisteka stiilis - puhas mahlane rabarber, suhteliselt magus ja mitte eriti kange. Järgmine kord teen ehk veidi teravamagi. Samad ilusa vahuveiniga segatuna võib see väga mõnus olla ja praegu on valmimine veel poole peal. Aga tegelikult annab mängida nii suhkru/marjade kogusega, alkoholi kangusega, liigiga (valge rumm ja brändi sobivad ka) ja marjade hapususe/magususe/mõrkjuse balanss on ka alati erinev. Nii et mõnusat mässamist ja mõnikord saame kokku ning võrdleme :)))

Elis ütles ...

Ma vist ühe ajupoolkeraga tegin rabarberinapsu ja teisega olin juba hoopis teisele tasandile jõudnud, et viina mõtlesin käima ajada.
Aga kui sa Tuuli ütled, et selliste kogustega tuleb muhe naistekas jook, siis see on minule just paras :) Tuleb tegema hakata.

Katrin ütles ...

Kallis Tuuli, äkki saad siis "meesteka" tegemiseks ka mõned vihjed koguste kohta anda? :) Teatud hetkedel oleks väga stiilne selliseid ära kinkida. Tõesti äärmiselt ilus värv!

Tuuli ütles ...

Katrin - ma ise prooviksin nüüd nii, et kas kangema viinaga (minu tegu oli klassikaliste kraadidega) või vähema suhkruga. Ingverit võib ka rohkem olla (minul oli umbes 4 õhukest viilu), ingveri maitse oli väga mõnus lisavarjund. Rabarberi kogust ei vähendaks, see tugev ja puhas rabarberimaitse on väärtus omaette.

Anonüümne ütles ...

Kaua see jook säilib?

Tuuli ütles ...

Anonüümne - iseenesest võib seda rahulikult aastakese ja rohkem säilitada, aga olen kuulnud ka mõnd arvamust, et rabarberipõhiseid jooke väga kaua säilitada ei tasuks. Mina olen igal juhul viimased eelmise aasta joogid alles hiljuti külalistele laiali jaganud ja aina paremaks läheb.

Põnnidega ütles ...

Meie peres on nii, et abikaasa teeb koduveine ja minu pärusmaaks on jäänud just need kangemad napsud. Olen juba mitu aastat teinud vaarikast ja mustsõstrast napse ning jõulude ajal sõpradele-töökaaslastele kinkinud. Üks tuttav seepärast jõule nii hirmsasti ootabki...
Nüüd kavatsen kindlasti selle rabarberinapsu ette võtta - saab pühade ajal sõpru uue maitsega üllatada!

Anonüümne ütles ...

Likööritegu on huvitav. Aga miks eestlased kipuvad likööre viinaste tegema? Kas mitte pole õigem siiski teha piiritusest ja vajaduse/soovi korral hiljem alla lahjendada?

Tuuli ütles ...

Anonüümne - viin lihtsalt kõige kättesaadavam, aga loomulikult võib ka piiritusega sarnaseid jooke teha. Ise olen varieerinud ka erinevaid alkohole - näiteks rummiga jäävad väga mõnusad joogid. Samuti võib katsetada brändiga vm kangema alkoholiga.

Anonüümne ütles ...

Värv ajab kadedaks! Proovisin järgi, täna villisin ja tulemus on õunamahla värv :(.. Peab vist sildi juurde panema, et lapsed mahla pähe ära ei jooks. Maitse mõnus!

Tuuli ütles ...

Anonüümne - naljakas on see, et enne ei osanudki oma aias kasvavat rabarberisorti niiväga hinnata, kui nüüd, mil on selgunud, et tegemist on tõsiselt reibasroosa liigiga. Aga no õnneks maitsemeeled selle vähem roosa värvi alla kannatama ei pea ja loodetavasti naudite rabarberinapsu mõnuga :)

Anonüümne ütles ...

Tere!

Kas oleks võimalik põgusalt lahti kirjutada ka alõtšanapsu tegemise õpetus? Pean silmas just, millises faasis ja mil moel kive eemaldada?

Kiidan Teie blogi!

Tänan vastuse eest ette.

Liina

Tuuli ütles ...

Liina, pean tunnistama, et alõtšanapsu puhul ei olegi kivisid eemaldanud. Väidetavalt tekib sinihappe oht nende toitude puhul, mida kuumutakse. Aga kuna ei ole ise ei tehnoloog ega keemik, siis väga tuliselt vaielda ei julge. Kui kivid eemaldada, siis ikka kohe alguses ning kallata siis alkohol ja suhkur juba kivideta marjade peale. Alõtšadele võiks hästi sobida ka rumm ja näiteks vanillikaun teeks joogi kindlasti ka väga mõnusaks. Alõtšade ergas hape sobib jooki väga hästi.
Suur tänu heade sõnade eest!

Reelika Jürgens ütles ...

Tere!
Mitu rabarberit peaks selle 750ml viina kohta panema? Pigem eelistaks sellist mahedat naistejooki :)
Tänud

Tuuli ütles ...

Reelika, eks see rabarberivarte arv sõltub veidi rabarberivarte jämedusest, aga pakun, et umbes 4-5 keskmise suurusega rabarberivart võiks ära kuluda küll.

Reelika Jürgens ütles ...

Väga tore, aitäh sulle kiire vastuse eest, asun katsetama :)

Anonüümne ütles ...

Tere! Mina olin täna viinaleti ees nõutu :) Millist valida?

Tuuli ütles ...

Soovitan valida sellise keskmise hinnatasemega korralikku ausat (Eesti) kraami. Kõige odavamaid ei võtaks, kõige kallimaid pole ka mõtet raisata. Maitses jääb niikuinii lisand domineerima. Mitte et ma muidugi liiga suur ekspert viinade alal oleksin ;)

Kaisa Ülejõe ütles ...

Tegin ka seda napsu, aga üldse ei jäänud roosa, tumeroheline hoopis 😃 Suhkrut ka natuke palju, muidu on suurepärase maitsega. 😊

Tuuli ütles ...

Kaisa, see joogi värvus sõltub tõenäoliselt rabarberi sordist. Minul on õnn omada just mõnusalt roosakaspunase värvusega rabarberit. Noored varred ja koorida ei tohi, siis on tulemuseks ilus roosakas värvus. Suhkru kogust saab aga enda maitse järgi sättida. Olen viimasel ajal hakanud kasutama valemit, kus 1 kg marjade peale panen ca 300 g suhkrut ja aitab täitsa hästi.