11. mai 2011

Marineeritud luts

Parem üks luts kui kaks vähka (Maarja-Magdaleena)

Lutsust ei osata lugu pidada. Kas on põhjuseks selle kala libe ja limane nahk või eelarvamused? Marineeritud lutsust magusamat ja mõnusamat kalaampsu annab leida. Lutsu on nimetatud ka vaese mehe angerjaks ja marineeritud lutsu magus-mahe maitse meenutab tõepoolest veidi seda kodumaiste kalade kalleima otsa esindajat.


Vaja läheb:
1 kg lutsu
0,5 sl soola


Marinaad:
0,5 liitrit vett
2 loorberilehte
5-7 tera valget pipart
5-7 tera vürtsi
0,5-1 sl suhkrut
2 sl 30%-list äädikat
Puhasta luts, hõõru nahalt soola abil maha limakiht. Pese voolava vee all kala puhtaks ning puista soolaga üle. Lase seista umbes 1 tund. Pane marinaadiained potti ja kuumuta. Lõika luts 5 cm paksusteks tükkideks ja pane keeva marinaadi sisse. Keeda keskmisel kuumusel 15 minutit. Kui tahad paremini tarretuvat marinaadi, keeda ka lutsupead koos teiste tükkidega marinaadis. Võta kalatükid välja ja lao purki. Lase maitsevedelikul veidi jahtuda ning vala läbi sõela purki. Kata purk kaanega ja lase jahtuda.


NB! Ära mitte mingil juhul ära viska lutsumaksa. Sellest saab väga hõrgu suutäie niisama pannil praadides või siis ka pirukatäidisena kasutades.


Retsept ilmus Oma Maitse 2011. aasta mainumbris

4 kommentaari:

ilse ütles ...

Mis Sa Tuuli arvad, kas koha võiks samal meetodil marineerida ? Kohal on muidugi soomused vaja maha ilmselt võtta aga no ma ei oska ämbritäie Soomest saabunud kohaga midagi ette võtta:(

Tuuli ütles ...

Ilse - ämbritäis koha on muidugi korralik ja kadedakstegev katsumus. Aga arvan,et vabalt võiks samamoodi marineerida või siis teha praetud-marineeritud meetodil, mis on ka alati kindla peale minek. See marinaad, mis on siin toodud http://toiduteemal.blogspot.com/2012/03/marineeritud-raimed-minu-ema-moodi.html , oli näiteks minu emal universaalne erinevate praetud kalade marineerimiseks

ilse ütles ...

Tehtud:) Sai minu arvates väga hea. Kasutasin sedasama lutsu marinaadi siin aga enne keetsin pead vürtsidega puljongiks ja siis kurnasin puljongi, lisasin kalatükid ja äädika. Kui äädika lisad tõmbab kohe kõik häguseks (seda olen ennem ka märganud) Hiljem purgis settib see valge põhja ja purk jääb ilus läbipaistev kallerdis aga siis sete põhjas. Mis selle hägustumise vastu saaks, mis Sa arvad? Ahjaa 15 minutit kalatükke keeta tundus mulle palju, keetsin neid vast kõige rohkem 5-8 minutit. No võibolla luts on teistmoodi kala natuke ka. Aga hea sai ja kiideti ka:)

Enn Ellandi ütles ...

Retsept on hea,kuid kuumutamise ajaga pakud sa tugevalt üle - paar minutit, kui sedagi. Pikal kuumutamisel jääb luts puiseks (angerjas on rasvane kala, seda võib rohkem kuumutada)Tuleb tabada õiget aega - liiga kuumutamisel võib kala tooreks jääda. || Head katsetamist :)