24. aprill 2011

Sel aastal sedamoodi. Lihavõtted 2011 ja martsipanine pasha

Vahel on kohe kõik paigas. Ilm on ilus ja uskumatult soe, pere on kõik koos, olla on hea ja meel on rahul. On kevadpühad või siis lihavõtted. Munadepühad. Ülestõusmispühad. Kuidas iganes sobib. Ja see nimetus polegi oluline. Oluline on see, et ootamatult kiirelt soojaks läinud ilm ning igast avausest sisse pressiv tärkamistungi täis kevad muudavad meeleolu nii ülevaks ja hinge nii rahulikuks, et neil hetkil ei oskagi midagi rohkemat soovida.
Omamoodi paradoksina mõjus ka terrassil päevitamine, kui naabri aias veel lösutamas korralik ports lund.

Lihavõtted ei oleks lihavõtted ilma munade värvimiseta ega ka pashata. Need traditsioonid on pärit juba minu lapsepõlvest ning teen kõik omalt poolt, et seda vähest ka oma lastele edasi anda.
Selleaastane pasha erines veidi traditsioonilistest ülirammusatest paastujärgsetest pashadest, kus reeglina suur kogus võid ja rasvast kohupiima. Üritasin seekord teha veidi kergemat ja teistlaadset pashat. Saades idee Ragne blogist, kus üks kohupiima magustoit sai martsipanised vaherattad, tegin seekord ka oma pasha martsipaniste vahekihtidega ning jõhvikast lisanditega. Oli see nüüd juhus või mitte, aga seekord oli esimene aasta, kus kõik minu lapsed ka pashat sõid. Ja loomulikult rõkkas ema süda siinkohal rõõmust.
Pasha jaoks läks vaja:
700 gr rammusat kohupiima (minul oli Saidafarmi kohupiim)
200 ml vahukoort
2 muna, vahustatuna
200 gr martsipani
1 sidruni riivitud koor ja pressitud mahl
1 tl vaniljesuhkrut
1 dl suhkrut
200 gr kuivatatud jõhvikaid
Pasha tuleks valmis teha  päev enne seda, kui soovid sööma hakata.


Kaunistamiseks martsipani, vutimune, kuivatatud greipi, -aprikoosi. -jõhvikaid ja -papaiat (neid ostan turult).
Vahustasin eraldi vahukoore ja munad koos suhkruga. Segasin kõik pasha koostisained v.a. martsipani kokku. Martsipanist rullisin tainarulliga kaks ratast, mis umbes sama läbimõõduga, mis sõel, kus pashamassi nõrutama kavatsesin hakata.

Vooderda suurem sõel marliga ning kalla esmalt umbes 1/3 kohupiimamassi sõelale. Pane kohupiimamassile martsipaniratas. Kalla 2/3-ndikku kohupiimamassi martsipaniratta peale ning aseta sinna peale teine martsipaniratas. Kõige peale kalla viimane kolmandik kohupiimamassi. Kata mass pealt marliga ning jäta jahedasse nõrguma. Sõela alla aseta kauss, kuhu valgub kohupiimast vedelik.
Järgmisel päeval haruta pasha marli seest välja, aseta vaagen massi alla ning kalluta pasha vaagnale. Eralda marli. Kaunista vastavalt oma soovile. Mina kasutasin kaunistamiseks martsipanimassist "punutud" linnupesa, kuhu peitsin mõned keedetud vutimunad. Linnupesa alla puistasin veidi kookoshelbeid, et martsipan sulama ei hakkaks. Värvi lisasin pashale kuivatud puuviljadega.

Munasid värvisime, nagu tavaks saanud, ikka vanal heal sibulakoore meetodil. Ei saa nende looduslike mustrite vastu ükski kleeps ega toiduvärv. Iga kord on muna sibulakoortest välja harutades üllatusmoment. Mustreid, mida sealt leida võib on lõputult. Sama kaunis ja kordumatu kui loomulik vutimunade muster.
Sel aastal sattusin küll Keskturul termokahanevate munarosettide võrku - sinisekirjud klassikaliste mustritega rosetid olid täpselt nii ilusad, et ma ei suutnud vastu panna kiusatusele osa munadest ka Vene õigeusust pärit sümbolite sini-valge kirjaga kaunistada.

Sibulakoortega värvimine jäi pere vanemate laste tegevuseks, kes aastate jooksul on juba tähelepanuväärse vilumuse omandanud.No ja muus osas oli peaosas mõnus soe kevadine ilm. Loomulikult huugas grill ja grillil śaślõkk ja kuna Kalaturult (kuhu läksime küll meretinti tooma aga ei olnud seekord meretindi päev) saime ilusaid pirakaid räimi, siis tegime ühe suitsutuskastitäie värskeid suitsuräimi.
Peale pikka ja kurnavat talve on esimesed kevadised toimetused niiii mõnusad ja energiat taastootva iseloomuga. Kolm sooja ja päikeselist kevadepüha päeva olid tõeliselt mõnusad ja meeldejäävad hetked oma kõige lähedasematega koos tuletasid jätkuvalt meelde seda, et olulised asjad siin ilmas on hoidmist ja armastamist väärt.
Loodan, et sama päikeselised ja nauditavad oli kevadpühad teie kõigi jaoks! Üle elasime taaskord selle pika ja pimeda talve. Nüüd aina rohelisema ja valgema poole.

8 kommentaari:

Koopatibi ütles ...

Ma armastan martsipani ja mõte martsipanisest pashast on vastupandamatu!

Ragne ütles ...

Lihavõttepühad ja pasha käivad minu jaoks käsikäes. Kusjuures mina marlit nürguma panemiseks ei kasuta (pasha/sõira tegemisel) selle asemel kasutan aga õhemat tülli. Nii jäävad ära kohati marlist pashale jäävad niidijupid:)

Tuuli ütles ...

Martsipanine pasha oli väga mõnus :) Tänud Ragnele idee eest. Tüll on ka täitsa tore mõte, mul tuleb ainult terve kangarull marlit ära kasutada, mis meil esimese lapse puhul muretsetud sai ning mida me lapse tarbeks minimaalselt kasutasime. Nüüd juba varsti 15 aastat oma marlikangas käepärast olemas ja marlirull ei näita olulisi kahanemise märke :)

Pille ütles ...

Martsipanilisandiga pasha kõlab ahvatlevalt, aga ma kiidaks hoopis neid siniste piltidega mune - niiii kenad! Tänavu oli vist esimest korda saja aasta jooksul, kui me mune ei värvinud (no kanad munevad ise ju kauneid mune!), aga neid sinised termopilte oleks võinud isegi ju kasutada.

Mina kasutan marlit pasha nõrutamiseks. Hea lai marli on, niidijuppe pole veel hamba vahel avastanud ;)

Ragne ütles ...

Tundub, et olen sattunud halva marli otsa:) Paar korda on täiesti juhtunud, et pean vabandama lauas, et oi näe marlijupid jäid külge:)

Tuuli ütles ...

Pille - mul polnud ka vähimatki kavatsust munarosettidega mune kaunistama hakata, aga nii kui muu tilulilu seas neid siniseid kaunistusi nägin, muutsin oma plaane. Jäid tõesti väga ilusad ja mõtlesin just, et lähen vaatan, äkki tal neid veel alles. Ostaks kohe järgmiseks aastaks ette :)

Kuna kommnetaarides eelpool mainitud põhjustel on mul marlit suurtes kogustes käes (ja on ka lai rull), siis aitab ehk niidimuret vältida ka see, kui võimalikult suured tükid lõigata. Et siis nõrutatav mass ei puutuga marli servadega kokku, kust niite hargnemas oleks :)

Tuuli ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Piret ütles ...

Ai, need sinised on kaunid munad!