10. august 2010

Struudel koduaia õuntest

Õunastruudel on aegumatu klassika. Vahel ei tahagi muud, kui rikkaliku õuna-kaneeli-rosina täidisega pealt krõbedat ja kihilist struudlit koos vaniljejäätisega.
Eriti hästi maitseb esimeste koduaia õuntega.


Valmistustuskäik ei ole ka keeruline. Filotaina puhul tuleb mõnda olulist asja meeles pidada, siis ei nõua sellega sahmimine suuremat vaeva. Loomulikult võib samasuguse struudli ka lehttainaga valmistada.
Filotaina käsitlemise reeglid:
- aseta tainas KUIVALE kergelt jahuga kaetud lauale, vesi-õli-jm vedelikud mõjuvad tainakihte kokkukleepiva liimina
- ettevalmistamist ootavaid tainakihte hoia kergelt niisutatud köögirätiku all, õhk on filo vaenlane nr 1
- järelejäänud tainakihid rulli kohe uuesti kokku, pane pakendisse, sule õhukindlalt ja hoia külmkapis. Kasuta ära mõne päeva jooksul
- omavahel eralda tainakihid sulavõi või õliga pintseldades, eriti agaralt tasub ääri pintseldada, siis kleebivad need ilusti kinni
- struudli kokkuvoltimisel kasuta otsade kokkuliimimiseks ka ohtralt sulavõid või õli, siis ei valgu õunatäidis küpsemise ajal välja
- kui mõni filoleht rebeneb, siis säti järgmise kihi terve osa just augu kohale. Siis ei pudise täidis välja.
Ega muud keerulist olegi :)


Õunastruudli jaoks läheb vaja:
5-6-7 kihti filotainast (tavaliselt on pakis 12 lehte ehk siis ühest pakist jätkub kahe struudli jaoks)
ca 500 gr õunu, tükeldatud
paar peotäit rummis, likööris või siirupis leotatud rosinaid
1-2 tl kaneeli
ca 2 dl (fariini)suhkrut. Suhrku kogus timmi ise parajaks sõltuvalt õunte hapususest ja enda magusalembusest
ca 50 gr sulatatud võid
sidrunimahla
jahu
mandlilaaste pealeriputamiseks
vaniljejäätist või vaniljekastet serveerimiseks.


Täidise jaoks tükelda õunad, piserda peale sidrunimahla, et vältida pruuniks tõmbumist. Sega õuntele juurde fariinisuhkur, kaneel, leotatud rosinad ja sega kõik läbi.
Esmalt sulata filo (tõsta eelmisel päeval sügavkülmast tavalisse külmikusse), siis võta filotainas pakendist välja, aseta vajaminev kogus filolehti kuivale jahuga kaetud pinnale ja aseta peale niiske köögirätik. Ülejäänud tainakihid rulli uuesti kokku, sule õhukindlalt ja pane külmkappi.
Aseta esimene kiht filotainast kergelt jahusele tööpinnale, pintselda üle sulavõiga (eriti hoolega ääred). Tõsta võiga määritud tainakihi peale järgmine tainakiht ja pintselda jälle sulavõiga (liiga hoolikalt ei ole keskmiselel osale vaja võid panna). Tee nii kõikide järjestikuste kihtidega.
Kalla täidis filotaina kihtide peale ja rulli õunatäidis taina sisse.


Ääred "liimi" kinni sulavõiga pintseldades, siinkohal ei ole tarvis võiga kokku hoida, samuti määri pealmine kiht ohtra võiga üle. Siis jäävad pealmised kihid mõnusalt krõbedad. Umbes selline peaks tulemus jääma nagu pildil näha.

Aseta kokkumätsitud kompsuke võitatud ahjuplaadile ning küpseta ca 180 kraadi juures ca 45 minutit.
Võta ahjust, saputa peale tuhkruhkrut ja röstitud mandlihelbeid.
Serveeri soojalt koos vaniljejäätise või -kastmega.

6 kommentaari:

Liina ütles ...

Tõeline isuärataja!

Liina ütles ...

Jeerum, milline poputamine - ei taha õhku, ei taha vett... Aga tulemus paistab muidugi aus ja isuäratav. Ma pean nüüd natuke endaga aru, enne kui küpsetama asun :)

Tuuli ütles ...

Liina - tegelikult ei ole filo niiii pirtsakas kui esialgu mulje võib jääda :) Ma olen lihtsalt oma vitsad kätte saanud ja võin muljeid jagada, et teistel lihtsamalt läheks. Teisalt ei anna nii kihilist-krõbedat tulemust ükski teine tainaliik, nii et tasub ette võtta küll.

Tuuli ütles ...
Autor on selle kommentaari eemaldanud.
Anonüümne ütles ...

See ei ole ju ise tehtud hästi tehtud, kui pole taigna tegemise õpetust! See on ostetud siis ju. Ei proovigi, ei taha poetaigent!

Tuuli ütles ...

Anonüümne - eks soovi korral võib filotaina tegemisel ka ise ette võtta, vaim tuleks ainult suuremat sorti rullimiseks valmis panna. Väike suunav video siit http://www.youtube.com/watch?v=JJKvAIgPAtk&feature=related
:)