16. august 2010

Aprikoosimoos

Aprikoosimoos on minu talvevarude riiulil juba kümmekond aastat. Alguse sai kõik sellest, kui me mõnda aega perega resideerusime Tšehhis. Seal katsetasin kohalikest aprikoosidest ja virsikutest moosi keetmist ning tuleb tunnistada, et eelpool mainitud viljadest saab väga-väga maitsva keedise.
Maasikamoos jääb muidugi mooside kuningaks, aga auhinnalisele kohale võiks aprikoosimoos kandideerida küll. Eriti praegu kui on võimalik saada väga magusaid, pehmeid, parajalt küpseid aprikoose.

Meenub veel see, et kümmekond aastat tagasi ei olnud Eestis veel liiga hästi levinud tarretava moosisuhkru kasutamine. Aimu selle valmistusviisi mugavusest sain just Praha perioodil - seal pakuti erinevaid variante tarretavatest moosisuhkrutest alates 1:2 (1 kilo marju, 0,5 kilo suhkrut) kuni 1:6 välja. Virsiku puhul on pektiini sisaldava suhkru kasutamine vältimatu, kuna moosikeetmisel eraldub sellest viljast uskumatult palju vedelikku ja ilma tarretava aineta oleks tulemuseks puhas siirup.
Oma aprikoosimoosi tegin nii, et 1 kilo tükeldatud aprikooside kohta võtsin 0,5 kg moosisuhkrut (DanSukker). Pressisin sisse veel 2 sidruni mahla, viskasin keemise ajal potti veel kaneelikangi ja lasin kõigel sellel madalal kuumusel podiseda (aeg-ajalt segades) umbes tund aega. Sidrun ja kaneelikoor võib ka ära jääda, kuid mulle meeldib just nii kõige rohkem.
Kuumutasin purgid ja purgikaaned ning enne purkipanekut võtsin moosist välja kaneelikoore.
Mõned purgitäied talvevarusid jälle riiulil olemas ja talviste pühapäevaste pannkookide seltsiline sai oma hetke ootama viidud.

6 kommentaari:

Liina ütles ...

Super moos! Ma ise ei ole küll kunagi teinud. Olen arvanud, et suures koguses ettevõtmiseks on see minu jaoks liiga magus, aga eile sain sõbra käest purgikese äsjakeedetud aprikoosimoosi, ei pidanud kiusatusele vastu ja avasin kohe, et maitsta. Tõsiselt super moos!

Mari-Liis ütles ...

jah,on kodumaised marjamoosid on muidugi parimad, aga aprikoosimoos on "välismaa" omadest meie lemmik ka. Hommikul röstsaial..mmmmm!

Anonüümne ütles ...

Tuuli, Su moos on imearmsates purgikestes. Kust Sa need leidsid?
Kadri

Tuuli ütles ...

Kadri - need purgikesed on Novaluxi poest. Seal oli kohe sildi jaoks kleeps ka ühtlasi kaasa pandud, nii et endal jääb ainult moosikeetmise vaev :)

Aga muidu on see aprikoosimoos on väärt kraam küll. Meeldib just see kergelt mõrkjas maitse, mis ei jäta liiga lääget lõpptulemust.

Pille ütles ...

Tuuli, aprikoosimoos on meie peres üks armastatumaid. Seda keedab Kristjan ja kasutamiseks kõlbavad vaid need tumeoranžid Bergeroni aprikoosid, mida meilgi praegu saada (maguslääged heledad türgi aprikoosid ei sobi teps mitte).
Kusjuures huvitav on see, et mina kasutan väga lahke käega erinevaid moosisuhkruid. Aga seda aprikoosimoosi teeme vahekorras 400 g tavalist suhkrut kilo viljade kohta ja keedame ca 45 minutit (retsept on siin: http://www.nami-nami.ee/recipe.php?q=detail&pID=3699 ) ja jääb mõnusalt parajalt paks ja üldse mitte vedel moos (aga kindlasti mitte ka marmelaad või džemm). Ei ole üldse igatsenud pektiini juurde :O
Sel nädalavahetusel on plaanis aprikoosimoosid ja ploomimoosid valmis keeta.

Tuuli ütles ...

Pillega igati nõus, et mooskikeetmiseks tuleb ära oodata see hooaeg, mil meie turule õige maitsega aprikoosid ilmuvad. Mina ei ole osanud sordinime järgi otsida, küll olen usaldanud oma maitsemeeli. Ja selle soovituse, et tavalise suhkruga proovida moosi keeta, katsetan kindlasti ära. Moosisuhkrut olen kogu aeg kasutanud inertsist ja pole isegi mitte taibanud proovida ka tavalisega. Ju siis panin virskiku ja aprikoosi alateadlikult ühe patta eeldades, et mõlemad nõuavad paksendamist. Tänud, Pille, heade soovituste eest!