12. juuli 2010

Värske soolakurk

Praeguste palavate suveilmadega on isud ja toidueelistused muutunud üsna spetsiifiliseks. Üks toit, mille peale võib lisaks kamale alati kuumal suvel kindel olla (tegelikult muul ajal ka), on värske soolakurk. Lauale pannes saab alati esimesena otsa.


Kurgitegu kosmosetehnika just ei ole. Eelduseks on ligipääs värsketele ürtidele ja mustsõstralehtedele. Või siis saab abi turult, seal õnneks nutikamad tädid taibanud, et kust see linnainimene ikka mustsõstralehti saab ja viisaka summa eest lahendavad ka need probleemid. Minul õnneks kõik vajaminevad komponendid omast käest võtta.
Kurkide soolamise valem on selline:
1 liitri vee kohta kulub 1-1,5 spl (jämedat) meresoola ja 1 spl suhkrut.
Lisaks maitseks küüslauku, tilliõisikuid ja -varsi, koriandriõisikuid ja -varsi, mustsõstralehti jms. Minule on väga hakanud meeldima just koriandri maitsega soolakurgid. Maitsestamine on igaühe enda eelistuste ja harjumuste teema. Võib vabalt katsetada ja erinevaid ürte soolvette panna (nt salvei, petersell, münt jne).
Ürdid tuleks laduda kausi või purgi põhjale ilusti ootevalmis.
Kurkidega tuleks toimida nii, et esmalt korralik pesu. Kui on vaja kiiret tulemust (näiteks külalised järgmisel päeval tulemas), siis lõika kurkidel otsad ära ja lao kaussi/purki. Kalla peale kuum vesi, kus juba eelnevalt lahustatud sool (kiire tulemuse jaoks lisa pigem rohkem soola) ja suhkur.
Kui soolakurgiga kiiret ei ole, siis jäta otsad alles ja kalla peale külm vesi.
Kurgid peavad olema üleni veega kaetud. Vajadusel pane kurgitegu kerge vajutuse alla.
Järgmisel kolmel päeval on kurgid kõige mõnusamad, siis hakkab juba liialt hapukurgi maitse juurde tulema.
Mõnus amps igal juhul.

9 kommentaari:

Mari-Liis ütles ...

Just täna panin ka uue laari hakkama:)Teen küll kaks korda soolasemad ja suhkrut ei pane üldse: http://rheum-rhaponticum.blogspot.com/2009/06/varsked-soolakurgid.html
Suvi värskete hapukurkideta jääks vist poolikuks:) Koriandriõisikute mõte on hea, proovin ka järgmise purgitäie juures.

Profa ütles ...

Kui kurke on liiga palju saanud ja hakkavad liiga hapuks minema, teen mina nii - panen nad toidukarbiga külmkappi ja peale valan marinaadi kust olen ürdid välja võtnud, see pidurdab protsessi.

Tuuli ütles ...

Mari-Liis - kui kristalselt aus olla, siis ma ise kunagi soola-vee kogust ei mõõda. Pigem teen tunde järgi ja umbes nii, et soolasem kui Läänemeri ja veidi vähem soolasem kui Vahemeri. Soola valemi sain Salme Masso autoriteetsest kokaraamatust :)
Suhkruga on ka nii ja naa. Mulle meeldib ka ilma, ülejäänud pere armastab jälle suhkruga varianti.
Profa - see protsessi pidurdamine on hea mõte. Ürte pole taibanud ise välja korjata.Siis vist tõesti säilib isegi kauem värske kurgi maik.

Mari-Liis ütles ...

eriti lahe, kui maitsemeelte soppidesse on talletunud Vahemere ja Läänemere maitsed:)
Ma olen vähe prostam: kurgisoolvee maitsemõõduks on väga ülesoolatud supp.

Tuuli ütles ...

Mari-Liis :)))
Kui väga ülesoolatud supi ülempiiri on raske määratleda, siis kes kunagi pidanud hingamisteedes puristama Vahemere tulisoolast vett, siis ülesoolamise vältimiseks see just hea mõõdupuu.

Maria ütles ...

kas keegi on proovinud teha ka talvel ilma mustsõstra lehtede ja pika kurgiga? huvitav kuidas siis jääks....soolakurgid on küll selline asi millest isu täis ei saa, just need värskelt tehtud. hea dieettoit ka :)

Tuuli ütles ...

Maria, talvisel ajal pika kurgiga ei tule ikka päris see, aga kui hirmus kurgiisu jälle peale tuleb, siis pikaks kurgist, küüslaugust ja tillist saab mõnusat klopekurki teha tibakese äädika ja soolaga. Annab ka suvise meki :)

Anonüümne ütles ...

Otste äralõikamise asemel - no et kiiresti läheks - võib kurke natuke kahvliga torkida. Näevad kenamad välja.

Tuuli ütles ...

Anonüümne, tänud kavala nipi eest. Kahvliga torkimine on kindlasti ka nutikas lähenemine :)