14. juuli 2010

Maasikad balsamico marinaadis

Üks hästi lihtne ja samas suurepärane kooslus otse Modenast ehk siis balsamico kodukandist (ei paindu minu keel nimetamast balsamicot palsamiveiniäädikaks, äädikas eesti keeleruumis ikka palju vängem kraam).


Maasikahooaeg hakkab kuumade ilmade mõjul paratamatult ühele poole saama. Paras aeg veel sügavkülma varusid suruda ja viimased värske maasika magusroad maitsemeeltesse talletada.
Üks hästi lihtne ja samas täiuslik dessert on maasikad balsamico marinaadis. Vaja läheb ca 300 grammi maasikaid, 2 spl tuhksuhkrut ja 2 spl balsamicot (paks ja veniv balsamico, kas siis kokku keedetud kujul või laagerdatuna, mõlemad suuremates poodides olemas).
Sega maasikad suhkru ja balsamicoga, juurde võib hakkida basiilikulehti (või münti, või ka melissi). Lase marineeruda ca 1 tund. Pane maasikad kaussi või klaasi. Peale sobib puistata veidi värskelt jahvatatud musta pipart.
Maitsekooslus on meeldivalt täiuslik ja tomatile omased kaaslased (basiilik, balsamico, must pipar) sobivad uskumatult hästi ka maasikatele. Sobib hästi niisama söömiseks kui ka jäätisele, juustukoogile, vahukoorele vms kaaslaseks.

7 kommentaari:

Pille ütles ...

Kiidan ka heaks. Esmakordselt lugesin sellest kombinatsioonist paar aastat tagasi Nigella raamatust ja sellest ajast saadik olen ikka paar korda aastas teinud, kui küpsed magusad maasikad käepärast. Tänavu küll ainult korra ja siis kihistasin riivleiva ja kohupiimakreemiga. Küll oli hea :P
Mul kodus see Belazu palsamiäädikas seks puhuks riiulis :)

Liina ütles ...

Meie oludes on jah see Belazu üle prahi - õige maitsega ja mõnusalt veniv. Need balsamico kreemid mulle üldse ei meki, kuidagi ersatsid on.
Aga balsamicost rääkides jäi mul suu ammuli, kui ühes Terevisioonis Museumi Nikita teatas, et balsamico on PUNASE veini äädikas, mida on kaua vaadis hoitud.
No halloo, ma ei eeldagi, et peene restorani peakokk teaks midagi Trebbiano viinamarjast, aga põhimõtteliselt võiks ikka asja tausta teada...

Tuuli ütles ...

Liina - Nikita balsamico teooria on muidugi päris lõbus :)))
Belazu balsamico peale noogutan ka agaralt kaasa, väga suurepärane toode.Olen käinud ka DaVinci laost ostmas, sealt ka võib päris häid tooteid leida. Endal veel poole peal ise otse Itaaliast toodud balsamico. Kastmetesse seda uhada ei raatsigi, võtan selle välja ainult hõrkude toitude tarbeks nagu näiteks maasikate marineerimiseks :P

Liina ütles ...

Muide, väga tore äädikapood on Viini Naschmarkti turul. Nimi on Gegenbauer, tegutsevad juba aastast 1929. Hinnad on muidugi karmid, näiteks mu Moscateli viinamarjast tehtud nö. balsamico maksis u. 50 eur, aga kraam on aus. Rääkimata poekesest enesest - riiulid täis klaasist spetspurke, mille kraanist lastakse sulle pudelisse su valitud äädikas, kleebitakse etikett peale, enne veel krijutatakse etiketile pudeli nr ja muud andmed. äädikaid oli ikka mitmekümneid erinevaid. Väga tore koht, soovitan, kui peaksid Viini sattuma.

Anonüümne ütles ...

mul seisab täpselt sama pudel balsamicot riiulil, alla poole veel alles. küll on hää kraam.

juba mõtlen logistikat välja, kuis uus pudel-paar hankida.

maarja

Perit ütles ...

Mul tuli ka mõte proovida sellist kooslust, kuid tekkis küsimus, et mul on riiulis üks Borgese balsamiveiniäädikas, aga see on küll täiesti vedel toode, kas sellega saab midagi ette võtta või sean sammud ikka poodi veniva balsamico järgi?

Tuuli ütles ...

Perit - palsamiveiniäädikas jääb võib-olla natuke liiga happeline ja järsk selle magusroa jaoks. Küll aga võib tavalist palsamiäädikat kokku keetes teha ise balsamico-kreemi. Selleks on vaja aeg-ajalt segades keskmisel kuumusel palsamiveiniäädikat umbes poole võrra kokku keeta ja nii lihtne see ongi. Äädikas muudub siis siirupiseks ja paksemaks, just nagu kreem olema peab. Magususe saab ise reguleerida parajaks, mina tavaliselt suhkrut juurde ei lisagai, aga vahel soovitatakse veidi magusat ka lisada.