29. aprill 2010

Õrnsoolalõhe

Kõikidele kalasõpradele hästi sobiv et mitte öelda kohustuslik toit. Tuntud ka graavilõhe nime all, kuid keeleasjatundjad on soovitanud eestipärast varianti kasutada :)

Meil küpseb väikeste vaheaegadega ikka külmkapis mõni ports mõnusat värske maitsega lõhefileed. Hea vahel salatisse panna, röstsaiale sättida, ürdiõliga soojaks lasta, niisama külmkapist mööda minnes ampsata, pidulauale suupisteid nokitseda jne.
Arvestades seda, kuivõrd lihtsa vaevaga valmib, siis tasub ette võtta küll.
Vaja läheb:
0,5 kg lõhefileed (seda tasub teha ainult väga värskest kalast)
1 - 1,5 spl helbelist meresoola (kasuta kindlasti kvaliteetset soola, nt Maldon, Fleur de Sel vms)
1 tl suhkrut (võib olla ka Demerara vm pruun suhkur, karamelline maitsenüanss on täitsa mõnus)
purustatud valget pipart
ohtralt tilli
soovi korral ka tibake konjakit või brändit
Puhasta filee luudest, sega omavahel maitseained v.a. till ja jaota ühtlaselt fileele laiali. Võid liha peale tilgutada ka veidi konjakit või brändit.Kõige peale pane ohtralt hakitud tilli. Lõika filee keskelt pooleks ning aseta kaks poolt vastamisi. Keera filee paberisse, siis toidukile sisse ja pane kerge vajutuse alla külmkappi.

Nii näeb välja kaks päeva "küpsenud" õrnsoola kala värskelt lahtipakituna

Külmkapis 2 päevaga on kala valmis. Siis pole muud, kui kala fileerimisnoaga õhukesteks viiludeks poolviltu lõigata.
Edasine on juba igaühe fantaasia vili. Maitseb ülimõnusalt erinevates kooslustes. Väike sidruni- või laimimahla törts teeb ka ainult head.

5 kommentaari:

Tullia ütles ...

Minu täiuslikesse laupäevahommikutesse kuuluvad just punased õrnsoolakalad. Mul aga ei õnnestu see õhukesteks viiludeks lõikamine kuigi hästi, mistõttu pole ka vastavasisulist postitust oma blogis teinud. Homme ongi laupäev:-)!

Mari-Liis ütles ...

Kui isuäratavalt sa selle kalakese meile siia serveerinud oled!
Ma teen ka ise suvel sageli (2 blogiposti ka sel teemal), ei saa kelkimata jätta, et siis saame värsket lõhet ja meriforelli ja mõnikord on isegi liiga palju...;)
Konjaki peale pole ise tulnudki, tuleb kavva võtta.
Tullia, üks hea õhukese teraga kalanuga on suureks abiks, ma ka enne ei saanud kuidagi ilusaid lõike, nüsisisna ainult vaest kala:)

Tuuli ütles ...

Liitun Mari-Liisiga, et üks korralik fileerimisnuga teeb asja väga lihtsaks. Mul ongi üks spetsiaalne kalafileerimisnuga soetatud.
See värske forell ja lõhe võib veel eriti mõnus olla, "liiga palju" kategooria on senini meile tundmatu. Pigem saab alati liiga kiiresti otsa :)

Aet ütles ...

Õrnsoola lõhefilee maitseb mulle väga, enamasiti sööngi seda periooditi - olen paar kuud järjest iga nädal Nõmme turult karbikese lõhefileed koju toonud ning röstsaiaga söönud. Teen küll enamus asju nullist ise, aga õrnsoola lõhe pole millegipärast vaevunud tegema, kuna see on turult alati puhtal kujul kättesaadav. Ja nüüd järsku on Nõmme turg kinni, see on nii kurb, mis juhtus. Mõtlen praegu, et alles eile jalutasin seal ja vihmase ilma tõttu ei viitsinud turuhoone poole kõndida, kuigi tavaliselt käin ka sealt läbi. No küll on kahju sellest ilusast ja väärtuslikust turuhoonest.
Parodeerides Keskerakonna valimisreklaami - Nõmme turul käis liiga palju reformierakondlasi, Edgarile see ei sobinud...

Tullia ütles ...

Tuuli ja Mari-Liis, aitäh nõuande eest. Olen seni kasutanud tavalis fileerimisnuga, aga lähen vaatan nüüd poes ka spetsiaalsed kalanoad üle.