2. aprill 2010

Koriandri-mündi tšatni

Tuleb tunnistada, et hinges rõkkab rõõm ja maitsemeeled mõmisevad rahulolevalt uue lemmiku üle.
Leidsin nimelt mõni aeg tagasi ühe vahva blogi, kus kaks Ameerikas elavat afgaani naist jagavad oma parimaid retsepte. Salvestasin endale sealt retsepti, kus lambalihale assisteeris koriandri-mündi tšatni. Kuna talvisel ajal müüakse värsket koriandrit paari oksakese kaupa alusele pakitult, siis otsustasin ära oodata selle aja, kui keskturult korraliku pundiga saab jälle kindza'd osta.
Täiesti ootamatult on see aeg juba saabunud! Ei tea küll millise nipiga kasvatatud, aga värsket koriandrit on võimalik osta ja vihad on korralikult jämedad.
Seega sai siis ära proovitud see meeles mõlkunud tšatni ja see maitses oi-oi kui hea! Arvan, et mõneks ajaks on mul uus lemmik leitud. See värske koriandri ja mündi erksus, kastme intensiivne hapukus....seda ei ole võimalik kirjeldada. Kujutan juba ette, kuidas mõnda aega topin seda rohelist kulda igale oma toidule. Igal juhul saabuva grillihooaja lemmik-kaste on leitud.


Tšatni valmistamiseks läheb vaja:
1/2 klaasi värsket rohelist sibulat
1/2 klaasi värkset münti (vat selle pidin praegu asendama mündikastmega)
1 klaas värsket koriandrit
1/2 klaasi valge veini äädikat (mina asendasin sellest suurema osa laimimahlaga)
1 tl soola
1 tl pipart
1 tl suhkrut
Haki ürdid ja pane kõik koostisained purustajasse koos pipra, soola, äädika ja laimimahlaga. Lase ühtlaseks massiks. Ongi valmis!
Meie sõime juurde lambahakklihast afgaanipäraseid lihapalle (lisan varsti ka selle retpsepti).

3 kommentaari:

Maarja ütles ...

see tundub mõnus! ma panin koriandri kasvama, äkki ajab nüüd kuuga end üles. sest siin seda miskipärast ei müüda.

Mari-Liis ütles ...

ma käisin täna oma lume alt osaliselt välja sulanud ürdipeenart vaatamas ja kujutad pilti, münt juba ajab lehti, peterselli leidsin ja salveid. Olid seal sooja lumevaiba all kasvama hakanud:) Mul on alati koriandrit ka peenral, nii et selle mõnusa kastme proovin kindlasti suve poole ära. Kui need lopsakad koriandripuhmakad müügile tulid, olid turumutid ise ka rõõmsad:) Eks nad kusagilt köetavatest kasvukatest pärit on.

Tuuli ütles ...

Turult koriandri ostmine oli omamoodi armas protseduur. Küsisin müüjal koriandrit ja siis ta küsis, kas suurem või väiksem punt ja enne kui vastata jõudsin, siis hakkas ta juba mõistva naeratusega suuremat punti mulle sisse pakkima. Noogutasin vaid nõusoleku märgiks. Koriandrisõltuvusega rahva tunneb vist eemalt juba ära :)
Käisin täna ka oma ürdipeenart piilumas ja midagi rohelist juba paistab. Mul kipub rucola ja münt umbrohuliseks kätte minema, vohavad nii, et teistele ei jää üldse ruumi. Ja salvei on ka puitunud juurel juba mitmeaastane taim. Igatsen nende kõigi järele!